Asuntojen hinnat Hyvinkää – neliöhinnat alueittain
Asuntojen hinnat Hyvinkäällä: keskihinta 1 888 €/m² (Tilastokeskus 2025). Katso neliöhinnat alueittain, hintakehitys ja vertailu lähikuntiin Uudellamaalla.
Hyvinkää on Uudenmaan kaupunki, jonka kaupunki itse kuvaa vehreäksi ja turvalliseksi asuinpaikkakunnaksi hyvien liikenneyhteyksien päässä Helsingistä. Hyvinkään asuntomarkkinat kiinnostavat erityisesti niitä, jotka haluavat yhdistää pääkaupunkiseutua edullisemman asumisen junayhteyteen. Tässä artikkelissa käymme läpi Hyvinkään asuntojen hinnat postinumeroalueittain, hintakehityksen vuosina 2021–2025 ja tekijät, jotka vaikuttavat hinnanmuodostukseen.
Hyvinkään vanhojen osakeasuntojen keskineliöhinta oli 1 888 €/m² vuonna 2025 (Tilastokeskus). Hinta nousi hieman edellisvuodesta, mutta jäi selvästi Järvenpään, Keravan ja Tuusulan tason alle.
Yhteenveto: Hyvinkään asuntohinnat alueittain
Alla ovat vuoden 2025 neliöhinnat niillä postinumeroalueilla, joilta kauppoja kertyi riittävästi tilastoon. Postinumeroalue ei välttämättä vastaa kaupunginosaa täsmälleen.
| Postinumeroalue | Kerrostalokaksiot | Rivitalot |
|---|---|---|
| 05800 Hyvinkää Keskus | 1 996 €/m² | 2 158 €/m² |
| 05900 Vieremä | 1 721 €/m² | 2 299 €/m² |
| 05830 Kirjavatolppa–Kruununpuisto | 1 638 €/m² | 1 778 €/m² |
| 05820 Mustamännistö | 1 104 €/m²* | 2 438 €/m² |
| 05840 Hyvinkäänkylä–Vehkoja | 1 052 €/m²* | 1 790 €/m² |
| 05880 Paavola–Vaivero | 823 €/m² | 1 506 €/m² |
| 05810 Martti | ei tilastoa | 2 375 €/m² |
| 05460 Hakalanmäki–Hakala | ei tilastoa | 1 748 €/m² |
| 05620 Noppo | ei tilastoa | 2 145 €/m² |
Luvut ovat samat kuin yllä olevassa taulukossa. Puuttuva palkki tarkoittaa, että aluetta ei julkaistu liian vähäisten kauppojen vuoksi.
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot postinumeroalueittain 2025. *Alle kymmenen kauppaa.
Kytäjän postinumeroalueelta ei kertynyt vuonna 2025 kauppoja tilastoon lainkaan.
Neliöhinnat alueittain Hyvinkäällä
Keskusta – eniten kauppoja
Keskustan postinumeroalueella 05800 tehtiin vuonna 2025 selvästi eniten kerrostalokauppoja koko kaupungissa.
| 05800 Hyvinkää Keskus | Neliöhinta 2025 | Muutos 2024 → 2025 | Kauppoja |
|---|---|---|---|
| Kerrostalo, yksiöt | 1 809 €/m² | −25,3 % | 27 |
| Kerrostalo, kaksiot | 1 996 €/m² | −1,4 % | 84 |
| Kerrostalo, kolmiot+ | 2 246 €/m² | +12,3 % | 55 |
| Rivitalot | 2 158 €/m² | −0,6 % | 21 |
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot 2025.
Keskustassa palvelut ovat lähellä, mikä kiinnostaa erityisesti niitä, jotka haluavat hoitaa arjen ilman autoa, sekä junalla pendelöiviä. Yksiöiden ja kolmioiden suuret vuosimuutokset perustuvat muutamaan kymmeneen kauppaan, joten ne kertovat todennäköisesti myös myytyjen asuntojen erilaisuudesta eivätkä pelkästään hintatason muutoksesta.
Kirjavatolppa ja Kruununpuisto
Postinumeroalueella 05830 kerrostalokaksioiden neliöhinta oli 1 638 €/m² (−1,9 %) ja kolmioiden 1 636 €/m² (+2,3 %). Rivitaloasuntojen neliöhinta oli 1 778 €/m², mikä oli 8,5 % vähemmän kuin vuotta aiemmin. Alue on hintatasoltaan keskustaa edullisempi.
Martti, Mustamännistö ja Noppo – rivitaloalueita
Martin, Mustamännistön ja Nopon postinumeroalueilla kerrostalokauppoja kertyi vähän, ja kauppa painottui rivitaloihin. Rivitaloasuntojen neliöhinnat olivat Mustamännistössä (2 438 €/m², 22 kauppaa) ja Martissa (2 375 €/m², 42 kauppaa) Hyvinkään korkeimmat. Nopossa rivitaloasuntojen neliöhinta oli 2 145 €/m², mutta luku perustuu vain yhdeksään kauppaan. Rivitaloasunnon hintaan vaikuttavat erityisesti talon ikä, kunto ja se, onko taloyhtiössä edessä suuria korjauksia.
Vieremä
Vieremän postinumeroalueella kaksioiden neliöhinta oli 1 721 €/m² ja rivitalojen 2 299 €/m². Alueen kolmioiden ja rivitalojen hinnat nousivat edellisvuodesta paljon, mutta kauppoja oli vähän, joten muutoksia kannattaa tulkita varoen.
Paavola–Vaivero ja Hyvinkäänkylä–Vehkoja – edullisimmat alueet
Tilastokeskuksen mukaan edullisimmat kerrostaloasunnot olivat vuonna 2025 Paavolan ja Vaiveron postinumeroalueella, jossa kaksioiden neliöhinta oli 823 €/m² ja kolmioiden 839 €/m². Myös rivitaloasuntojen neliöhinta (1 506 €/m²) oli kaupungin matalimpia. Hyvinkäänkylän ja Vehkojan alueella kaksioiden neliöhinta oli noin 1 050 €/m², mutta luku perustuu alle kymmeneen kauppaan.
Matala neliöhinta voi olla ensiasunnon ostajalle tai sijoittajalle houkutteleva, mutta se kertoo usein myös taloyhtiöiden korjaustarpeista tai heikommasta kysynnästä. Ennen ostoa kannattaa selvittää huolellisesti taloyhtiön talous, tulevat remontit ja asunnon jälleenmyytävyys.
Hintakehitys Hyvinkäällä 2021–2025
| Vuosi | Keskihinta (€/m²) | Vuosimuutos | Kauppoja |
|---|---|---|---|
| 2021 | 1 988 | – | 818 |
| 2022 | 2 023 | +1,8 % | 757 |
| 2023 | 2 003 | −1,0 % | 526 |
| 2024 | 1 874 | −6,4 % | 495 |
| 2025 | 1 888 | +0,7 % | 551 |
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot kunnittain, talotyypit yhteensä.
Hinnat olivat korkeimmillaan vuonna 2022 ja laskivat selvimmin vuonna 2024. Vuonna 2025 keskihinta nousi hieman, ja myös kauppamäärä kääntyi kasvuun. Vuoden 2025 keskihinta oli noin 7 % alempi kuin vuonna 2022.
Miten hintatilastoja kannattaa tulkita
Hyvinkään kokoisessa kaupungissa kauppoja tehdään vuosittain muutamia satoja, joten postinumeroalueiden luvut perustuvat usein pieneen kauppamäärään. Yksittäinen uudiskohde tai muutama remontoitu asunto voi siirtää alueen keskiarvoa paljon. Siksi yksittäisen asunnon hintaa kannattaa verrata ennen kaikkea saman alueen samankaltaisiin, äskettäin myytyihin asuntoihin ja käyttää vertailussa velatonta hintaa.
Vertailu muihin kaupunkeihin
| Kunta | Keskihinta 2025 (€/m²) |
|---|---|
| Vantaa | 2 675 |
| Järvenpää | 2 450 |
| Tuusula | 2 272 |
| Kerava | 2 167 |
| Nurmijärvi | 2 151 |
| Hyvinkää | 1 888 |
| Mäntsälä | 1 735 |
| Riihimäki | 1 548 |
| Loppi | 985 |
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot kunnittain 2025, talotyypit yhteensä.
Hyvinkään hintataso on selvästi matalampi kuin lähempänä pääkaupunkiseutua sijaitsevissa kehyskunnissa, mutta korkeampi kuin Riihimäellä. Lähikuntien tilannetta käsittelevät tarkemmin asuntojen hinnat Järvenpäässä ja asuntojen hinnat Keravalla. Kehyskuntien markkinaa laajemmin avaa artikkeli asuntomarkkinat kehyskunnissa.
Kotisi arvioitu arvo helposti ja nopeasti
Anna postinumero, asuntotyyppi ja pinta-ala, niin näet arvion heti. Jokainen tarkentava vastaus tekee arviosta tarkemman.
Arvioi kotisi arvoEi vaadi rekisteröitymistä.
Hintatekijät Hyvinkäällä
Junayhteydet ja pendelöinti
Junayhteys pääkaupunkiseudulle on monelle Hyvinkäälle muuttavalle tärkeä syy valita kaupunki. Aseman läheisyys on pendelöijälle arvokas ominaisuus, mutta tilastojen perusteella se ei yksin ratkaise hintaa: saman keskusta-alueen sisällä talon kunto ja asuntotyyppi vaikuttavat paljon. Työmatkan vaikutusta asunnon valintaan kannattaa arvioida koko matkan keston perusteella, ei pelkän junamatkan. Ajantasaiset aikataulut kannattaa tarkistaa ennen muuttopäätöstä.
Sijainti ja palvelut
Keskustan läheisyys ja hyvät lähipalvelut lisäävät alueen kiinnostavuutta. Koulut, päiväkodit ja harrastusmahdollisuudet ovat tärkeitä tekijöitä erityisesti lapsiperheille. Ajantasaiset tiedot koulu- ja päiväkotipaikoista löytyvät Hyvinkään kaupungin sivuilta.
Asunnon ikä ja kunto
Uudiskohteet ja hyvin remontoidut asunnot saavat tyypillisesti korkeampia neliöhintoja. Energiatehokkuus vaikuttaa asumiskustannuksiin, ja ostajat vertaavat yhä useammin myös energiatodistuksia.
Taloyhtiön talous ja korjaukset
Hyvinkään edullisimmilla alueilla neliöhinta voi olla alle tuhat euroa, jolloin tuleva putki- tai julkisivuremontti voi olla suhteessa asunnon hintaan hyvin suuri. Ennen tarjousta kannattaa tutustua isännöitsijäntodistukseen, kunnossapitotarveselvitykseen ja tilinpäätöksiin. Ohjeita löytyy artikkelista isännöitsijäntodistus – mitä tarkistaa.
Rakennustyyppi
Hyvinkäällä rivitaloasuntojen neliöhinnat olivat vuonna 2025 useimmilla alueilla kerrostaloasuntoja korkeammat. Omakotitalot eivät sisälly osakeasuntojen tilastoon, joten niiden hintaa kannattaa arvioida kohdekohtaisesti vertaamalla lähialueen toteutuneita kauppoja.
Kerrostalo- ja rivitaloasunnon välillä valitsevan kannattaa verrata neliöhinnan lisäksi asumisen kokonaiskuluja. Rivitalossa on usein oma piha ja sisäänkäynti, mutta taloyhtiö on pieni, jolloin yksittäisen remontin kustannukset jakautuvat harvemmille osakkaille. Kerrostalossa kulut jakautuvat useammalle, ja hissi sekä yhteiset tilat voivat olla etu esimerkiksi ikääntyvälle ostajalle. Kummassakin tapauksessa hoitovastikkeen taso, lämmitystapa ja tulevat korjaukset vaikuttavat kuukausikuluihin usein enemmän kuin pieni ero kauppahinnassa.
Etätyön vaikutus
Jos toimistolla tarvitsee käydä vain muutamana päivänä viikossa, pidempi työmatka voi olla perusteltu vastine edullisemmalle ja väljemmälle asumiselle. Tilanne kannattaa kuitenkin arvioida myös siltä varalta, että etätyökäytännöt muuttuvat.
Usein kysytyt kysymykset
Mikä on Hyvinkään keskimääräinen neliöhinta?
Tilastokeskuksen mukaan Hyvinkään vanhojen osakeasuntojen keskineliöhinta oli 1 888 €/m² vuonna 2025. Hinnat vaihtelevat alueittain ja talotyypeittäin paljon.
Missä ovat Hyvinkään edullisimmat asunnot?
Kerrostaloasuntojen neliöhinnat olivat vuonna 2025 matalimmat Paavolan ja Vaiveron postinumeroalueella, jossa kaksioiden neliöhinta oli 823 €/m². Myös Hyvinkäänkylän ja Vehkojan alueella hinnat olivat matalia.
Missä ovat Hyvinkään kalleimmat asunnot?
Kerrostalokaksioissa kallein postinumeroalue oli keskusta (1 996 €/m²). Rivitaloasuntojen neliöhinnat olivat korkeimmat Mustamännistössä (2 438 €/m²) ja Martissa (2 375 €/m²).
Kannattaako Hyvinkäälle ostaa sijoitusasunto?
Matala hankintahinta voi parantaa vuokratuottoa, mutta tuotto riippuu kohteesta, vuokrakysynnästä ja taloyhtiön korjaustarpeista. Tuotto kannattaa laskea kohdekohtaisesti; laskentaperiaatteista kertoo artikkeli sijoitusasunnon tuottolaskennasta.
Miten Hyvinkään asuntohinnat kehittyvät tulevaisuudessa?
Hintakehitystä ei voi luotettavasti ennustaa. Vuonna 2025 keskihinta nousi 0,7 % ja kauppamäärä kasvoi. Tulevaan kehitykseen vaikuttavat erityisesti korkotaso, työllisyys ja muuttoliike.
Kuinka paljon asuntojen hinnat ovat muuttuneet Hyvinkäällä?
Tilastokeskuksen mukaan keskineliöhinta oli 2 023 €/m² vuonna 2022 ja 1 888 €/m² vuonna 2025, eli hinnat laskivat tänä aikana noin 7 %.
Yhteenveto
Hyvinkään vanhojen osakeasuntojen keskineliöhinta oli 1 888 €/m² vuonna 2025. Hinnat laskivat vuosina 2023–2024 ja nousivat hieman vuonna 2025.
Keskustan postinumeroalueella tehtiin eniten kerrostalokauppoja, ja siellä kaksioiden neliöhinta oli kaupungin korkein. Rivitaloasuntojen hinnat olivat korkeimmat Mustamännistössä ja Martissa. Edullisimmat asunnot löytyivät Paavolan ja Vaiveron sekä Hyvinkäänkylän ja Vehkojan alueilta.
Hyvinkään hintataso on selvästi lähempänä pääkaupunkiseutua sijaitsevia kehyskuntia matalampi, mikä tekee kaupungista kiinnostavan vaihtoehdon pendelöijille. Yksittäisen asunnon arvo riippuu kuitenkin ennen kaikkea sen kunnosta, taloyhtiöstä ja tarkasta sijainnista.
