Asuntojen hinnat Kuopio – neliöhinnat alueittain
Asuntojen hinnat Kuopiossa: vanhojen osakeasuntojen keskihinta oli 2 086 €/m² vuonna 2025. Katso neliöhinnat postinumeroalueittain ja koko hintakehitys.
Kuopion vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta oli 2 086 €/m² vuonna 2025 (Tilastokeskus). Kuopiossa asui kaupungin mukaan 126 572 ihmistä vuoden 2025 lopussa, ja kaupunki on merkittävä opiskelu- ja terveysalan keskus. Hinnat vaihtelevat keskustan ja Niiralan yli 2 500 eurosta joidenkin lähiöiden alle 1 000 euroon neliöltä.
Tässä artikkelissa käydään läpi Kuopion asuntojen hinnat postinumeroalueittain, hintakehitys vuodesta 2021 ja tekijät, jotka vaikuttavat alueiden välisiin hintaeroihin.
Analysoi kohde ennen tarjousta AsuntoPulssilla voit analysoida yksittäisen kohteen ja verrata sen hintaa alueen keskiarvoon.
Kuopion asuntojen keskihinta
| Mittari | Arvo | Lähde |
|---|---|---|
| Keskimääräinen neliöhinta | 2 086 €/m² | Tilastokeskus 2025 |
| Muutos edellisestä vuodesta | +2,6 % | Tilastokeskus 2024–2025 |
| Kauppojen määrä | 1 950 | Tilastokeskus 2025 |
| Korkein kaksioiden neliöhinta | 2 624 €/m² (70840 Jynkänmäki) | Tilastokeskus 2025 |
| Matalin kaksioiden neliöhinta | 769 €/m² (70460 Saarijärvi) | Tilastokeskus 2025 |
Kuopion asuntokauppa vilkastui vuonna 2025 selvästi: kauppoja tehtiin noin 30 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. Kaupungin mukaan Kuopion väkiluku kasvoi vuonna 2025 noin 0,7 prosenttia.
Neliöhinnat alueittain
Kerrostalokaksiot ja -kolmiot
| Postinumeroalue | Kaksiot | Kolmiot+ |
|---|---|---|
| 70840 Jynkänmäki | 2 624 €/m² | 2 873 €/m² |
| 70110 Etu-Niirala | 2 557 €/m² | 2 466 €/m² |
| 70100 Kuopio Keskus | 2 513 €/m² | 2 698 €/m² |
| 70600 Niirala-Huuhanmäki | 2 384 €/m² | 2 544 €/m² |
| 70200 Puijonlaakso | 2 267 €/m² | 1 748 €/m² |
| 70340 Inkilänmäki | 1 917 €/m² | 1 475 €/m² |
| 70500 Männistö | 1 689 €/m² | 1 955 €/m² |
| 70700 Särkiniemi | 1 628 €/m² | 1 467 €/m² |
| 70820 Litmanen | 1 508 €/m² | 1 551 €/m² |
| 70420 Päiväranta | 1 266 €/m² | 1 255 €/m² |
| 70150 Neulamäki | 1 057 €/m² | 1 231 €/m² |
| 70460 Saarijärvi | 769 €/m² | 650 €/m² |
Luvut ovat samat kuin yllä olevassa taulukossa. Puuttuva palkki tarkoittaa, että aluetta ei julkaistu liian vähäisten kauppojen vuoksi.
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot 2025.
Kalleimmat kerrostaloasunnot löytyvät keskustasta, Niiralasta ja Jynkänmäen postinumeroalueelta. Keskustan postinumeroalueella tehtiin 123 kaksion kauppaa, ja Männistön alueella 142, mikä tekee niistä Kuopion vilkkaimmat kaksioiden markkinat. Edullisimmat kerrostaloasunnot olivat Saarijärven, Neulamäen ja Päivärannan postinumeroalueilla.
Kerrostaloyksiöt
Yksiöiden neliöhinnat olivat korkeimmat Niirala-Huuhanmäessä (3 259 €/m²), Särkiniemessä (3 154 €/m², vain 7 kauppaa), Etu-Niiralassa (3 130 €/m²), Jynkänmäessä (3 102 €/m²) ja keskustassa (2 974 €/m²). Männistön postinumeroalueella tehtiin yksiökauppoja selvästi eniten, 157 kappaletta, ja neliöhinta oli 1 266 €/m².
Rivitaloasunnot
| Postinumeroalue | Rivitalot | Kauppoja 2025 |
|---|---|---|
| 70840 Jynkänmäki | 2 699 €/m² | 89 |
| 70820 Litmanen | 2 263 €/m² | 139 |
| 70800 Pitkälahti | 2 137 €/m² | 23 |
| 70780 Jynkkä | 1 616 €/m² | 44 |
| 70150 Neulamäki | 1 613 €/m² | 16 |
| 70260 Julkula | 1 582 €/m² | 38 |
| 73300 Nilsiä Keskus | 951 €/m² | 14 |
Luvut ovat samat kuin yllä olevassa taulukossa. Puuttuva palkki tarkoittaa, että aluetta ei julkaistu liian vähäisten kauppojen vuoksi.
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot 2025.
Rivitalokauppa keskittyy Kuopion eteläisille alueille: Litmasen ja Jynkänmäen postinumeroalueilla tehtiin yhteensä yli 200 rivitaloasunnon kauppaa. Kaupungin mukaan väestönkasvu keskittyy kaupungin eteläosiin. Vehmersalmen ja Riistaveden kaltaisilta maaseutumaisilta alueilta kauppoja kertyi vain muutamia.
Yliopiston ja sairaalan vaikutus
Kuopiossa toimivat Itä-Suomen yliopisto ja Kuopion yliopistollinen sairaala (KYS). Kaupungin mukaan Savilahden kampuksella on kolme koulutusastetta ja lähes 20 000 tutkinto- ja jatko-opiskelijaa. Hyvinvointialueen mukaan KYS tarjoaa erikoissairaanhoidon palvelut Pohjois-Savon hyvinvointialueen asukkaille ja huolehtii lisäksi yliopistosairaalatasoisista palveluista koko Itä-Suomen yhteistoiminta-alueella.
| Tekijä | Vaikutus |
|---|---|
| Yliopisto | Opiskelijakysyntä pienille asunnoille |
| KYS | Työpaikkoja terveydenhuollossa |
| Savilahti | Uusi asuinalue kampuksen yhteydessä |
| Vuokramarkkina | Kysyntää pienille vuokra-asunnoille |
Kaupungin mukaan Savilahteen tulee aikanaan noin 7 000–8 000 asukasta. Uusi alue voi lisätä asuntotarjontaa kampuksen läheisyydessä.
Hintakehitys 2021–2025
| Vuosi | Keskineliöhinta | Kauppojen määrä | Muutos |
|---|---|---|---|
| 2021 | 2 077 €/m² | 2 170 | – |
| 2022 | 2 107 €/m² | 1 770 | +1,4 % |
| 2023 | 2 048 €/m² | 1 538 | −2,8 % |
| 2024 | 2 034 €/m² | 1 496 | −0,7 % |
| 2025 | 2 086 €/m² | 1 950 | +2,6 % |
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot, talotyypit yhteensä.
Huomioita hintakehityksestä:
- Kuopion keskihinta on pysynyt vuosina 2021–2025 melko vakaana 2 034 ja 2 107 euron välillä.
- Vuonna 2025 hinnat kääntyivät nousuun ja kauppamäärät kasvoivat selvästi.
- Kehitys vaihtelee alueittain: esimerkiksi Litmasen kaksioiden neliöhinta laski, kun taas Puijonlaakson kaksioiden nousi.
Kuopio verrattuna muihin kaupunkeihin
| Kaupunki | Neliöhinta 2025 | Muutos 2024–2025 |
|---|---|---|
| Helsinki | 4 983 €/m² | −1,8 % |
| Tampere | 2 979 €/m² | −1,4 % |
| Turku | 2 653 €/m² | −4,0 % |
| Oulu | 2 105 €/m² | −2,3 % |
| Kuopio | 2 086 €/m² | +2,6 % |
| Jyväskylä | 2 038 €/m² | +0,9 % |
| Joensuu | 1 875 €/m² | −2,5 % |
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot 2025, talotyypit yhteensä.
Kuopion hintataso on lähellä Oulua ja Jyväskylää, ja se oli vuonna 2025 vertailun ainoa kaupunki Jyväskylän lisäksi, jossa keskihinta nousi. Joensuun hinnoista kerrotaan tarkemmin artikkelissa Joensuun asuntojen hinnat alueittain.
Kotisi arvioitu arvo helposti ja nopeasti
Anna postinumero, asuntotyyppi ja pinta-ala, niin näet arvion heti. Jokainen tarkentava vastaus tekee arviosta tarkemman.
Arvioi kotisi arvoEi vaadi rekisteröitymistä.
Mitkä tekijät vaikuttavat hintaan Kuopiossa?
Sijainti ja liikenneyhteydet
- Keskusta ja Niirala: palvelut, kampus ja sairaala lähellä
- Kallaveden ranta: järvinäkymät ja luonnonläheisyys
- Eteläiset alueet: kasvavia asuinalueita, paljon rivitaloja
Kaupungin mukaan Kallavesi on Suomen kymmenenneksi suurin järvi, ja Kuopiossa on 6 340 kilometriä rantaviivaa. Järvinäköala nostaa usein asunnon kysyntää, mutta vaikutus vaihtelee kohteittain.
Rakennusvuosi ja kunto
Talon rakennusvuosi ja tehdyt peruskorjaukset vaikuttavat hintaan selvästi. Remontoimattomat asunnot myydään usein selvästi alempaan hintaan kuin vastaavat asunnot, joiden taloyhtiössä suuret korjaukset on jo tehty. Ennen tarjousta kannattaa lukea isännöitsijäntodistus ja kunnossapitotarveselvitys sekä selvittää, onko yhtiössä tulossa putki- tai julkisivuremonttia.
Uudet asuinalueet
Kaupungin mukaan Lehtoniemi ja Rautaniemi ovat Kuopion uusimpia asuinalueita, ja Savilahteen rakennetaan uutta kaupunginosaa kampuksen yhteyteen. Uusilla alueilla myydään paljon uudiskohteita, joita tämän artikkelin tilasto ei kata, sillä luvut koskevat vain vanhoja osakeasuntoja. Uudiskohteen ja lähes uuden asunnon hintaa verratessa kannattaa huomioida, että uudiskohteessa osa hinnasta voi olla yhtiölainaa. Vertaa siksi velattomia hintoja ja selvitä, milloin lainaosuuksien lyhennykset alkavat ja miten ne näkyvät rahoitusvastikkeessa.
Pienet asunnot ja vuokrakysyntä
Kampuksen ja keskustan lähellä pienille asunnoille riittää yleensä vuokralaisia, mutta tarjontaa on myös paljon. Sijoitusasuntoa harkitsevan kannattaa selvittää, kuinka monta vastaavaa vuokra-asuntoa lähialueella on tarjolla ja miten vuokralaisten vaihtuvuus vaikuttaa tuottoon. Opiskelijoiden vuokrasopimukset voivat päättyä kesäksi, joten tyhjät kuukaudet kannattaa laskea mukaan. Myös taloyhtiön tulevat korjaukset ja vastikkeen kehitys vaikuttavat siihen, jääkö vuokrasta käteen riittävästi.
Asuinalueen elinvaihe
Kaupungin mukaan Männistö ja Kelloniemi ovat Kuopion kaupunkialueista vanhimpia keski-iältään, kun taas Rautaniemi on nuorin. Alueen ikärakenne vaikuttaa siihen, millaisille asunnoille on kysyntää: perhealueilla haetaan tilavia asuntoja ja rivitaloja, keskustassa ja kampuksen lähellä pieniä asuntoja.
Kuopion eri asuinalueiden luonteesta kerrotaan lisää artikkelissa Kuopion asuinalueet.
Usein kysytyt kysymykset
Mikä on Kuopion kallein asuinalue?
Kerrostalokaksioissa korkeimmat neliöhinnat olivat vuonna 2025 Jynkänmäen (2 624 €/m²), Etu-Niiralan (2 557 €/m²) ja keskustan (2 513 €/m²) postinumeroalueilla. Yksiöissä kallein oli Niirala-Huuhanmäki.
Mikä on Kuopion edullisin asuinalue?
Kerrostaloasunnoissa edullisin postinumeroalue oli Saarijärvi, jossa kaksioiden neliöhinta oli 769 €/m². Myös Neulamäessä ja Päivärannassa neliöhinnat olivat selvästi kaupungin keskiarvoa alempia.
Miten yliopisto ja sairaala vaikuttavat hintoihin?
Itä-Suomen yliopisto, ammattikorkeakoulu ja KYS tuovat kaupunkiin opiskelijoita ja työpaikkoja. Ne lisäävät erityisesti pienten asuntojen ja vuokra-asuntojen kysyntää.
Kannattaako ostaa Petoselta?
Petonen sijaitsee kaupungin mukaan hieman yli 10 kilometrin päässä keskustasta, ja alueella on sekä kerrostaloja että omakotitaloja. Sopivuus riippuu siitä, kuinka tärkeää on asua lähellä keskustaa.
Missä Kuopiossa tehdään eniten asuntokauppoja?
Vuonna 2025 kerrostaloasuntojen kauppaa käytiin eniten Männistön ja keskustan postinumeroalueilla, joissa tehtiin kummassakin yli 250 kerrostaloasunnon kauppaa. Rivitaloasunnoissa vilkkain alue oli Litmanen, jossa kauppoja tehtiin 139. Vilkas kauppa tarkoittaa, että vertailukohteita on paljon ja hinta-arvio on helpompi tehdä.
Miten Kuopion hinnat kehittyvät?
Tulevaa kehitystä ei voi luotettavasti ennustaa. Vuonna 2025 keskihinta nousi 2,6 prosenttia, ja kauppamäärät kasvoivat. Markkinan näkymiä käsitellään artikkelissa Kuopion asuntomarkkinoiden ennuste.
Yhteenveto
- Kuopion vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta oli 2 086 €/m² vuonna 2025 (Tilastokeskus).
- Kalleimmat kerrostalokaksiot olivat Jynkänmäen, Etu-Niiralan ja keskustan postinumeroalueilla (yli 2 500 €/m²).
- Edullisimmat kerrostaloasunnot olivat Saarijärvellä, Neulamäessä ja Päivärannassa.
- Yliopisto, kampus ja KYS tukevat pienten asuntojen kysyntää.
- Vuonna 2025 hinnat nousivat ja kauppamäärät kasvoivat selvästi.
Lähteet
- Tilastokeskus – Osakeasuntojen hinnat
- Kuopion kaupunki – Statistical data
- Kuopion kaupunki – Types of housing and residential areas
- Pohjois-Savon hyvinvointialue – KYS Kuopion yliopistollinen sairaala
- Kuopion kaupunki – Kuopion kasvuvauhti ja Itä-Suomen yliopisto
Vertaa kohteita Kuopiossa AsuntoPulssilla voit analysoida ja vertailla kohteita Kuopiossa. Näet hinnan suhteessa alueen keskiarvoon ja tunnistat mahdolliset riskit.
Artikkeli julkaistu 23.8.2026. Hintatiedot: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot 2025.
