Asuntojen hinnat Jyväskylä – neliöhinnat alueittain
Asuntojen hinnat Jyväskylässä: vanhojen osakeasuntojen neliöhinta oli 2 038 €/m² vuonna 2025. Katso hinnat postinumeroalueittain ja hintakehitys 2021–2025.
Jyväskylän vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta oli 2 038 €/m² vuonna 2025 (Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot 2025). Hinta nousi 0,9 % edellisvuodesta, jolloin se oli 2 019 €/m². Jyväskylä on Suomen seitsemänneksi suurin kunta, ja kaupungissa asui vuoden 2025 lopussa 149 895 asukasta. Yliopisto ja ammattikorkeakoulu tuovat kaupunkiin paljon opiskelijoita, mikä näkyy erityisesti pienten asuntojen kysynnässä.
Hinnat vaihtelevat alueittain selvästi: keskustan postinumeroalueella kerrostaloyksiöiden neliöhinta oli yli 3 000 euroa, kun taas edullisimmilla alueilla kerrostalokaksioiden neliöhinta jäi alle 1 000 euron. Tässä artikkelissa käymme läpi Jyväskylän asuntojen hinnat postinumeroalueittain, hintakehityksen ja tekijät, jotka selittävät alueiden välisiä eroja.
Analysoi kohde ennen tarjousta AsuntoPulssilla voit analysoida yksittäisen kohteen ja verrata sen hintaa alueen keskiarvoon.
Jyväskylän asuntojen keskihinta
| Mittari | Arvo | Lähde |
|---|---|---|
| Neliöhinta, talotyypit yhteensä | 2 038 €/m² | Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot 2025 |
| Muutos 2024 → 2025 | +0,9 % | Tilastokeskus |
| Kauppojen määrä 2025 | 2 129 | Tilastokeskus (varainsiirtoverotiedot) |
| Kallein postinumeroalue (yksiöt) | 3 101 €/m² (40100 Keskus) | Tilastokeskus 2025 |
| Edullisimpia (kerrostalokaksiot) | 609–924 €/m² (Säynätsalo, Huhtasuo, Keltinmäki) | Tilastokeskus 2025 |
Kaupan kohteena olevat asunnot ovat vanhoja osakeasuntoja eli kerrostalo- ja rivitaloasuntoja. Tilasto ei sisällä uudiskohteita eikä omakotitaloja, joten se kuvaa ennen kaikkea jälleenmyyntimarkkinaa.
Neliöhinnat postinumeroalueittain
Tilastokeskus julkaisee hinnat postinumeroalueittain ja talotyypeittäin. Postinumeroalue ei välttämättä vastaa arkikielen kaupunginosaa, joten taulukossa on mainittu postinumero. Tyhjä kohta tarkoittaa, ettei tilastoon kertynyt riittävästi kauppoja luvun julkaisemiseksi.
Kalliimmat alueet
| Postinumeroalue | Yksiöt €/m² | Kaksiot €/m² | Kolmiot+ €/m² | Rivitalot €/m² |
|---|---|---|---|---|
| 40100 Jyväskylä Keskus | 3 101 | 2 716 | 2 722 | – |
| 40700 Mäki-Matti | 2 869 | 2 161 | 2 501 | – |
| 40720 Nisula | 2 871 | 1 966 | 2 365 | 2 171 |
| 40520 Kuokkala-Ristikivi | 2 400 | 2 318 | 2 218 | 2 105 |
| 40200 Mannila-Taulumäki | 2 396 | 2 172 | 2 091 | 2 558 |
Luvut ovat samat kuin yllä olevassa taulukossa. Puuttuva palkki tarkoittaa, että aluetta ei julkaistu liian vähäisten kauppojen vuoksi.
Keskustan kerrostalokaksioiden neliöhinta pysyi lähes ennallaan (−0,7 %), kun taas yksiöiden neliöhinta laski 5,5 % edellisvuodesta. Kuokkalassa kaksioiden hinta nousi 6,2 %. Kuokkalan asuntomarkkinaa käsitellään tarkemmin artikkelissa Kuokkalan asuntojen hinnat ja markkinatilanne.
Keskihintaiset alueet
| Postinumeroalue | Yksiöt €/m² | Kaksiot €/m² | Kolmiot+ €/m² | Rivitalot €/m² |
|---|---|---|---|---|
| 40270 Palokka | 2 428 | 1 970 | 2 885 | 2 125 |
| 40420 Jyskä | – | 1 739 | – | 1 898 |
| 40400 Halssila | – | 1 628 | 1 426 | 1 531 |
| 40740 Kortepohja | 1 798 | 1 387 | 1 356 | 2 331 |
| 40530 Keljonkangas | – | – | – | 2 225 |
Luvut ovat samat kuin yllä olevassa taulukossa. Puuttuva palkki tarkoittaa, että aluetta ei julkaistu liian vähäisten kauppojen vuoksi.
Edullisimmat alueet
| Postinumeroalue | Yksiöt €/m² | Kaksiot €/m² | Kolmiot+ €/m² | Rivitalot €/m² |
|---|---|---|---|---|
| 40800 Vaajakoski | 1 817 | 1 166 | 1 245 | 1 772 |
| 40640 Keltinmäki | 886 | 924 | 853 | 1 190 |
| 40340 Huhtasuo | 997 | 640 | 792 | – |
| 40900 Säynätsalo | – | 609 | – | 1 704 |
| 41160 Tikkakoski | – | – | – | 1 426 |
Luvut ovat samat kuin yllä olevassa taulukossa. Puuttuva palkki tarkoittaa, että aluetta ei julkaistu liian vähäisten kauppojen vuoksi.
Kuohun ja Korpilahden kaltaisilta reuna-alueilta kerrostalokauppoja kertyi niin vähän, ettei tilastoon saatu neliöhintoja. Pienillä alueilla muutamakin kauppa voi muuttaa keskiarvoa paljon, joten yksittäisen vuoden lukuja kannattaa tulkita varoen.
Hintakehitys 2021–2025
| Vuosi | Neliöhinta (talotyypit yhteensä) | Muutos edellisvuodesta | Kauppoja |
|---|---|---|---|
| 2021 | 2 060 €/m² | – | 2 735 |
| 2022 | 2 061 €/m² | +0,0 % | 2 532 |
| 2023 | 1 974 €/m² | −4,2 % | 2 138 |
| 2024 | 2 019 €/m² | +2,3 % | 1 833 |
| 2025 | 2 038 €/m² | +0,9 % | 2 129 |
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot 2021–2025.
Huomioita hintakehityksestä:
- Neliöhinta laski vuonna 2023 ja on sen jälkeen noussut maltillisesti, mutta vuoden 2025 taso oli yhä hieman alle vuoden 2021.
- Kauppojen määrä laski vuosina 2022–2024 ja kääntyi nousuun vuonna 2025.
- Alueiden ja talotyyppien välillä oli vuonna 2025 sekä nousuja että laskuja, joten koko kaupungin keskiarvo kätkee sisäänsä erilaisia paikallisia kehityksiä.
Jyväskylä verrattuna muihin kaupunkeihin
| Kaupunki | Neliöhinta 2025 | Ero Jyväskylään |
|---|---|---|
| Helsinki | 4 983 €/m² | +145 % |
| Tampere | 2 979 €/m² | +46 % |
| Turku | 2 653 €/m² | +30 % |
| Oulu | 2 105 €/m² | +3 % |
| Kuopio | 2 086 €/m² | +2 % |
| Jyväskylä | 2 038 €/m² | – |
| Lahti | 1 675 €/m² | −18 % |
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot 2025, talotyypit yhteensä.
Jyväskylän hintataso oli vuonna 2025 lähellä Oulua ja Kuopiota mutta selvästi alempi kuin Tampereella ja Turussa. Vertailua muihin kaupunkeihin löytyy esimerkiksi artikkeleista Kuopion asuntojen hinnat ja Oulun asuntojen hinnat.
Kotisi arvioitu arvo helposti ja nopeasti
Anna postinumero, asuntotyyppi ja pinta-ala, niin näet arvion heti. Jokainen tarkentava vastaus tekee arviosta tarkemman.
Arvioi kotisi arvoEi vaadi rekisteröitymistä.
Mitkä tekijät vaikuttavat hintaan Jyväskylässä?
Sijainti ja palvelut
Tilaston perusteella korkeimmat neliöhinnat olivat keskustan postinumeroalueella sekä esimerkiksi Mäki-Matin, Nisulan ja Kuokkalan postinumeroalueilla. Keskustan läheisyys, palvelut ja kävelymatkat opiskelu- ja työpaikoille ovat tyypillisiä tekijöitä, jotka nostavat kysyntää. Kauempana keskustasta sijaitsevilla alueilla neliöhinnat ovat yleensä matalampia, ja rivitaloasuntojen osuus kaupoista on suurempi.
Talotyyppi ja asunnon koko
Samallakin alueella neliöhinta vaihtelee talotyypin ja koon mukaan. Keskustassa yksiöiden neliöhinta oli selvästi kaksioita korkeampi, mikä on tavallista pienasuntovaltaisilla alueilla: pienen asunnon kiinteät osat, kuten keittiö ja kylpyhuone, jakautuvat harvemmille neliöille. Kortepohjassa taas rivitalojen neliöhinta oli kerrostaloasuntoja korkeampi.
Rivitalot ja väljempi asuminen
Rivitaloasuntojen neliöhinnat olivat vuonna 2025 monella alueella lähellä kerrostaloasuntojen tasoa tai jopa korkeampia. Esimerkiksi Mannila-Taulumäessä rivitalojen neliöhinta oli 2 558 €/m² ja Keljonkankaalla 2 225 €/m², kun Keljonkankaalta ei kerrostalokaupoista kertynyt riittävästi tietoa. Rivitalo voi kiinnostaa perheitä, jotka haluavat oman pihan mutta eivät omakotitalon ylläpitovastuuta. Rivitaloyhtiöissä korjausvastuut ja vastikkeet kannattaa selvittää yhtä huolellisesti kuin kerrostalossa, koska pienessä yhtiössä kustannukset jakautuvat harvemmille osakkaille.
Yksittäiset poikkeamat, kuten Palokan kolmioiden selvästi muita alueen kerrostaloasuntoja korkeampi neliöhinta, voivat johtua siitä, että vuoden aikana myytiin tavallista uudempia tai paremmassa kunnossa olevia asuntoja. Siksi yhden vuoden lukua ei kannata tulkita alueen pysyväksi hintatasoksi.
Talon kunto ja tulevat remontit
Hinnat vaihtelevat myös talon kunnon mukaan. Kun taloyhtiössä on edessä suuria korjauksia, kuten putki- tai julkisivuremontti, ostajat huomioivat tulevat kustannukset tarjouksessaan. Siksi saman alueen asunnoissa voi olla suuria hintaeroja. Isännöitsijäntodistus, kunnossapitotarveselvitys ja yhtiökokousten pöytäkirjat kertovat, mitä taloyhtiössä on tehty ja mitä on tulossa.
Opiskelijakysyntä
Opiskelijat lisäävät pienten vuokra-asuntojen kysyntää erityisesti keskustan ja kampusalueiden läheisyydessä. Tämä voi tukea pienasuntojen hintoja, mutta sijoittajan kannattaa huomioida, että opiskelijavuokrauksessa vuokralaiset vaihtuvat usein ja kysyntä vaihtelee lukukausien mukaan.
Uudet alueet
Kankaan kaupunginosa rakentuu vuonna 2010 suljetun paperitehtaan alueelle noin 600 metrin päähän keskustasta. Jyväskylän kaupungin mukaan alueelle tavoitellaan pitkällä aikavälillä noin 5 000 asukasta. Uudisrakentaminen näkyy vanhojen asuntojen tilastossa vasta, kun asuntoja aletaan myydä uudelleen.
Säynätsalossa sijaitsee Alvar Aallon suunnittelema Säynätsalon kunnantalo, joka toimi kunnan hallinnon käytössä vuoteen 1993 asti. Säynätsalon rivitaloasuntojen neliöhinta oli vuonna 2025 selvästi alueen kerrostalokaksioita korkeampi.
Mitä hinnat tarkoittavat ostajalle?
Keskiarvo on hyvä lähtökohta, mutta yksittäisen asunnon hinta riippuu kohteesta. Ennen tarjousta kannattaa verrata kohdetta saman postinumeroalueen ja saman talotyypin hintoihin, ei koko kaupungin keskiarvoon. Keskustan kaksion neliöhinta oli vuonna 2025 yli nelinkertainen Huhtasuon kaksioon verrattuna, joten väärä vertailukohta voi johtaa harhaan.
Kannattaa myös huomioida velaton hinta: taloyhtiölainan osuus lisätään myyntihintaan, jotta eri kohteita voi verrata keskenään. Pienillä alueilla, joilla kauppoja on vähän, tilastoluku voi heilahdella vuodesta toiseen, joten usean vuoden kehitys antaa luotettavamman kuvan. Lisää vinkkejä löydät artikkelista asunnon ostaminen Jyväskylässä.
Usein kysytyt kysymykset
Mikä on Jyväskylän kallein asuinalue?
Tilastokeskuksen vuoden 2025 tietojen mukaan korkeimmat neliöhinnat olivat keskustan postinumeroalueella 40100, jossa kerrostaloyksiöiden neliöhinta oli 3 101 €/m² ja kaksioiden 2 716 €/m².
Mikä on Jyväskylän edullisin asuinalue?
Kerrostalokaksioiden edullisimmat neliöhinnat olivat vuonna 2025 Säynätsalossa (609 €/m²), Huhtasuolla (640 €/m²) ja Keltinmäessä (924 €/m²).
Miten yliopisto vaikuttaa asuntojen hintoihin?
Opiskelijat lisäävät pienten asuntojen ja vuokra-asuntojen kysyntää erityisesti keskustan ja kampusalueiden lähellä. Tämä voi tukea pienasuntojen hintoja, mutta hintaan vaikuttavat myös talon kunto ja sijainti.
Kannattaako ostaa Huhtasuolta?
Huhtasuo oli vuonna 2025 Jyväskylän edullisimpia alueita kerrostaloasuntojen neliöhinnoilla mitattuna. Edullinen hinta voi heijastaa taloyhtiöiden korjaustarpeita, joten isännöitsijäntodistus ja kunnossapitotarveselvitys kannattaa käydä huolellisesti läpi. Alueesta lisää artikkelissa Huhtasuon asuntojen hinnat ja markkinatilanne.
Miten Jyväskylän hinnat ovat kehittyneet?
Neliöhinta laski vuonna 2023 ja nousi maltillisesti vuosina 2024 ja 2025. Vuonna 2025 hinta oli 2 038 €/m², mikä on 1,1 % vähemmän kuin vuonna 2021.
Yhteenveto
- Jyväskylän vanhojen osakeasuntojen neliöhinta oli 2 038 €/m² vuonna 2025 (+0,9 % vuodesta 2024)
- Korkeimmat neliöhinnat olivat keskustan postinumeroalueella (yksiöt 3 101 €/m²)
- Edullisimmilla alueilla kerrostalokaksioiden neliöhinta jäi alle 1 000 €/m²
- Hintataso oli lähellä Oulua ja Kuopiota
- Kauppojen määrä kasvoi vuonna 2025 usean laskuvuoden jälkeen
Lähteet
- Tilastokeskus – Osakeasuntojen hinnat
- Jyväskylän kaupunki – Jyväskylä lukuina
- Jyväskylän kaupunki – Kangas
- Jyväskylän kaupunki – Säynätsalon kunnantalo
Vertaa kohteita Jyväskylässä AsuntoPulssilla voit analysoida ja vertailla kohteita Jyväskylässä. Näet hinnan suhteessa alueen keskiarvoon ja tunnistat mahdolliset riskit.
Artikkeli julkaistu 23.8.2026. Hintatiedot: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot 2021–2025.
