Asuntojen hinnat Kerava – neliöhinnat alueittain
Asuntojen hinnat Keravalla: vanhojen osakeasuntojen keskihinta oli 2 167 €/m² vuonna 2025. Katso neliöhinnat postinumeroalueittain ja talotyypeittäin.
Kerava on kompakti pääradan varren kaupunki Helsingin pohjoispuolella. Tilastokeskuksen mukaan vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta Keravalla oli 2 167 €/m² vuonna 2025. Junamatka Helsingin keskustasta Keravalle kestää kaupungin mukaan reilut 20 minuuttia, ja Kerava kuuluu HSL:n D-vyöhykkeeseen. Tiivis kaupunkirakenne ja hyvät junayhteydet tekevät Keravasta kiinnostavan vaihtoehdon sekä ensiasunnon ostajille että lapsiperheille.
Keravan asuntohinnat yhteenvetona
Alla olevat luvut ovat Tilastokeskuksen vanhojen osakeasuntojen hintatilastosta vuodelta 2025. Tilastokeskus julkaisee alueelliset hinnat postinumeroalueittain, joten taulukko on jaettu Keravan viiteen postinumeroalueeseen. Postinumeroalue ei vastaa täsmälleen kaupunginosaa, vaan esimerkiksi 04200 Keskus kattaa keskustan lisäksi sitä ympäröiviä asuinalueita.
| Postinumeroalue | Kerrostalo yksiöt | Kerrostalo kaksiot | Kerrostalo kolmiot+ | Rivitalot |
|---|---|---|---|---|
| 04200 Kerava Keskus | 2 611 €/m² | 2 178 €/m² | 2 306 €/m² | 2 197 €/m² |
| 04220 Ahjo-Kaskela | ei riittävästi kauppoja | 2 335 €/m² | 2 294 €/m² | 2 175 €/m² |
| 04230 Pihkaniitty | 2 110 €/m² | 1 894 €/m² | 1 952 €/m² | 2 139 €/m² |
| 04250 Alikerava | 3 707 €/m² | 2 404 €/m² | 2 333 €/m² | 1 948 €/m² |
| 04260 Savio | 1 858 €/m² | 1 589 €/m² | 1 344 €/m² | 2 215 €/m² |
Luvut ovat samat kuin yllä olevassa taulukossa. Puuttuva palkki tarkoittaa, että aluetta ei julkaistu liian vähäisten kauppojen vuoksi.
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot 2025.
Keravan kaikkien talotyyppien keskimääräinen neliöhinta oli 2 167 €/m² vuonna 2025, kun se vuotta aiemmin oli 2 077 €/m². Nousua kertyi noin 4,3 prosenttia. Kauppoja tehtiin tilaston mukaan 393, kun vuonna 2024 niitä oli 331.
Taulukkoa lukiessa on hyvä huomata, että monessa solussa luku perustuu vain muutamaan kymmeneen tai jopa alle kymmeneen kauppaan. Esimerkiksi Alikeravan yksiöiden korkea neliöhinta perustuu kahdeksaan kauppaan, joten yksittäinen uudehko tai hyvin sijaitseva kohde voi nostaa keskiarvoa selvästi. Pienen otoksen luvut kannattaa lukea suuntaa antavina.
Neliöhinnat alueittain
04200 Kerava Keskus
Keskustan postinumeroalue on Keravan asuntokaupan selvästi vilkkain: vuonna 2025 siellä tehtiin tilaston mukaan 73 kerrostalokaksion ja 62 kerrostalokolmion kauppaa. Kerrostalokaksioiden neliöhinta oli 2 178 €/m² ja kolmioiden 2 306 €/m². Yksiöiden neliöhinta oli 2 611 €/m², mikä on tyypillistä: pienten asuntojen neliöhinta on yleensä suurempi kuin isojen.
Keskusta sopii erityisesti niille, jotka haluavat asua kerrostalossa palveluiden ja rautatieaseman lähellä. Rautatieasemalta liikennöivät kaupungin joukkoliikennesivun mukaan lähijunat K, R, Z, D ja T. Kaikki Keravan bussilinjat kulkevat aseman kautta, joten keskustasta pääsee joukkoliikenteellä myös muualle kaupunkiin.
Keskustan asuntotarjonta vaihtelee vanhemmista kerrostaloista uudempiin kohteisiin, ja talon ikä ja kunto näkyvät hinnassa. Ostajan kannattaa verrata samankokoisia asuntoja saman aikakauden taloissa, ei pelkkää postinumeroalueen keskiarvoa.
04220 Ahjo-Kaskela
Ahjon ja Kaskelan postinumeroalueella kerrostalokaksioiden neliöhinta oli 2 335 €/m² ja kolmioiden 2 294 €/m² vuonna 2025. Yksiöiden kauppoja kertyi niin vähän, ettei tilastoon saatu lukua. Rivitaloasuntojen neliöhinta oli 2 175 €/m².
Alueella kauppamäärät ovat pieniä, joten vuosimuutokset heiluvat voimakkaasti. Esimerkiksi rivitalojen neliöhinta laski tilastossa 2 670 eurosta 2 175 euroon, mikä kertoo todennäköisemmin myytyjen kohteiden erilaisuudesta kuin alueen arvon romahtamisesta.
04230 Pihkaniitty
Pihkaniityn postinumeroalue erottuu rivitaloista: vuonna 2025 rivitaloasuntojen kauppoja tehtiin 42, enemmän kuin millään muulla Keravan postinumeroalueella. Rivitalojen neliöhinta oli 2 139 €/m². Kerrostalokaksioiden neliöhinta oli 1 894 €/m² ja kolmioiden 1 952 €/m².
Rivitaloasunto on monelle perheelle luonteva välimuoto kerrostalon ja omakotitalon välillä. Rivitaloyhtiössä kannattaa selvittää erityisesti kattojen, salaojien ja julkisivujen kunto sekä se, miten yhtiö on varautunut tuleviin korjauksiin.
04250 Alikerava
Alikeravan postinumeroalueella kerrostalokaksioiden neliöhinta oli 2 404 €/m², mikä on Keravan postinumeroalueista korkein. Kolmioiden neliöhinta oli 2 333 €/m². Yksiöiden 3 707 €/m² perustuu vain kahdeksaan kauppaan, joten luku ei välttämättä kuvaa alueen tyypillistä yksiötä. Rivitalojen neliöhinta oli 1 948 €/m².
04260 Savio
Saviossa on oma juna-asema, jolta liikennöivät kaupungin mukaan K- ja T-junat. Postinumeroalue oli vuonna 2025 Keravan edullisin kerrostaloasunnoissa: kaksioiden neliöhinta oli 1 589 €/m² ja kolmioiden 1 344 €/m². Rivitaloasuntojen neliöhinta sen sijaan oli 2 215 €/m², eli samaa tasoa kuin keskustassa.
Savion hintarakenne on hyvä esimerkki siitä, miksi talotyyppejä ei kannata laskea yhteen. Kerrostaloasunnot ovat alueella selvästi edullisempia kuin rivitaloasunnot, ja keskiarvo kätkisi tämän eron.
Hintakehitys Keravalla
Tilastokeskuksen kunnittaisten lukujen mukaan Keravan vanhojen osakeasuntojen neliöhinta on kehittynyt näin:
| Vuosi | Neliöhinta (€/m²) | Kauppojen määrä |
|---|---|---|
| 2021 | 2 529 | 680 |
| 2022 | 2 459 | 574 |
| 2023 | 2 290 | 421 |
| 2024 | 2 077 | 331 |
| 2025 | 2 167 | 393 |
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot, talotyypit yhteensä.
Hinnat laskivat Keravalla vuosina 2022–2024 selvästi, ja vuoden 2021 tasosta keskimääräinen neliöhinta oli vuonna 2025 noin 14 prosenttia alempana. Vuonna 2025 suunta kääntyi, ja myös kauppamäärät kasvoivat edellisvuodesta. Yhden vuoden nousu ei vielä kerro pysyvästä käänteestä, sillä keskiarvoon vaikuttaa myös se, millaisia asuntoja kulloinkin myydään.
Hintakehitykseen vaikuttavia tekijöitä:
- Junayhteydet: Keravan asemalta liikennöi useita lähijunalinjoja, ja Saviossa on toinen asema.
- Kompakti kaupunkirakenne: Palvelut ovat lähellä, ja bussilinjat kulkevat rautatieaseman kautta.
- Korkotaso ja yleinen markkinatilanne: Kehyskuntien hinnat seuraavat pitkälti koko pääkaupunkiseudun kysyntää ja lainojen hintaa.
- Lentorata: Lentorata Oy:n ratasuunnitelman aloituskuulutus julkaistiin helmikuussa 2026, ja suunnitelma koskee Helsinkiä, Vantaata, Tuusulaa ja Keravaa. Hankkeen mahdollisia vaikutuksia hintoihin on vielä vaikea arvioida.
Vertailu lähikuntiin
Kerava on lähikuntiinsa verrattuna edullinen. Vuonna 2025 Keravan keskimääräinen neliöhinta oli alempi kuin Vantaalla, Järvenpäässä, Tuusulassa tai Sipoossa. Kerava oli myös vertailun ainoa kunta, jossa keskihinta nousi vuodesta 2024.
| Kunta | Neliöhinta 2025 (€/m²) | Muutos 2024–2025 |
|---|---|---|
| Vantaa | 2 675 | −1,3 % |
| Sipoo | 2 575 | −0,8 % |
| Järvenpää | 2 450 | −1,8 % |
| Tuusula | 2 272 | −4,5 % |
| Kerava | 2 167 | +4,3 % |
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot 2025, talotyypit yhteensä.
Kuntien välisiin eroihin vaikuttavat asuntokannan ikä ja rakenne. Kunnassa, jossa myydään paljon uudehkoja asuntoja, keskiarvo on korkeampi kuin kunnassa, jossa kaupat painottuvat vanhempiin kerrostaloihin. Lähikuntien hintatasosta kerrotaan tarkemmin artikkeleissa Järvenpään asuntojen hinnat alueittain ja Vantaan asuntojen hinnat.
Kotisi arvioitu arvo helposti ja nopeasti
Anna postinumero, asuntotyyppi ja pinta-ala, niin näet arvion heti. Jokainen tarkentava vastaus tekee arviosta tarkemman.
Arvioi kotisi arvoEi vaadi rekisteröitymistä.
Hintoihin vaikuttavat tekijät
Keravan asuntohintoihin vaikuttavat erityisesti seuraavat tekijät:
Etäisyys rautatieasemasta
Kompaktissa kaupungissa matka asemalle on monelle ostajalle tärkeä valintaperuste, koska juna on nopein yhteys Helsinkiin. Aseman lähellä sijaitsevat asunnot ovat usein kysytympiä kuin kauempana olevat. Kannattaa kuitenkin huomata, että aseman lähellä voi olla myös enemmän liikennettä ja melua, joten asunnon sijainti talossa ja ikkunoiden suunta kannattaa tarkistaa näytöllä.
Asunnon koko ja tyyppi
Keravan tilastossa yksiöiden neliöhinnat ovat useimmilla alueilla korkeampia kuin kaksioiden, mikä on tyypillistä koko Suomessa. Pieni asunto on kokonaishinnaltaan edullinen, joten sille riittää ostajia, vaikka neliöhinta on korkea. Rivitaloasuntojen neliöhinnat ovat Keravalla lähellä kerrostaloasuntojen tasoa, ja Saviossa jopa selvästi niitä korkeammat.
Taloyhtiön kunto
Taloyhtiön tulevat korjaukset, kuten putki-, julkisivu- ja kattoremontit, vaikuttavat asunnon hintaan. Remontoimattomat asunnot myydään usein selvästi alempaan hintaan kuin vastaavat asunnot, joiden taloyhtiössä suuret korjaukset on jo tehty. Ennen tarjousta kannattaa lukea isännöitsijäntodistus, kunnossapitotarveselvitys ja yhtiökokousten pöytäkirjat. Vinkkejä tähän saat artikkelista korjausvelan tunnistaminen taloyhtiössä.
Keravanjoki ja viheralueet
Keravanjoki virtaa kaupungin halki, ja sen varrella on kaupungin ulkoilukohteita, kuten Haukkavuoren luonnonsuojelualue Keravan pohjoisosassa. Lähiluonto ja ulkoilureitit ovat monelle ostajalle tärkeitä. Luonnonläheinen sijainti voi näkyä asunnon kysynnässä, mutta vaikutus vaihtelee kohteittain.
Palveluiden läheisyys
Keskustan kaupat, koulut ja terveyspalvelut ovat kävelymatkan päässä monesta asunnosta. Kauempana keskustasta arjen sujuvuus riippuu siitä, miten bussiyhteydet ja pyöräreitit toimivat omaan elämäntilanteeseen.
Usein kysytyt kysymykset
Mikä on Keravan kallein postinumeroalue?
Kerrostalokaksioissa kallein oli vuonna 2025 Alikerava (04250), jossa neliöhinta oli 2 404 €/m². Keskustan (04200) kaksioiden neliöhinta oli 2 178 €/m². Luvut ovat Tilastokeskuksen vanhojen osakeasuntojen tilastosta.
Mistä löytyvät Keravan edullisimmat asunnot?
Kerrostaloasunnoissa edullisin postinumeroalue oli vuonna 2025 Savio (04260), jossa kaksioiden neliöhinta oli 1 589 €/m² ja kolmioiden 1 344 €/m². Pihkaniityssä (04230) kaksioiden neliöhinta oli 1 894 €/m².
Onko Kerava hyvä paikka pendelöidä Helsinkiin?
Monelle kyllä. Junamatka Helsingin keskustasta Keravalle kestää kaupungin mukaan reilut 20 minuuttia, ja Keravan asemalta liikennöi viisi lähijunalinjaa. Kerava kuuluu HSL:n D-vyöhykkeeseen, joten matka Helsinkiin vaatii ABCD-lipun.
Kuinka nopeasti asunnot myydään Keravalla?
Myyntiaika riippuu asunnon hinnoittelusta, kunnosta ja sijainnista, eikä siitä ole julkista kuntakohtaista tilastoa. Kauppamäärät kasvoivat Keravalla vuonna 2025 edellisvuodesta, mikä kertoo markkinan vilkastumisesta.
Miten Keravan hinnat kehittyvät tulevaisuudessa?
Tulevaa hintakehitystä ei voi luotettavasti ennustaa. Hintoihin vaikuttavat erityisesti korkotaso, pääkaupunkiseudun työllisyys ja asuntotarjonta. Vuonna 2025 Keravan keskihinta nousi noin 4,3 prosenttia edellisvuodesta.
Kannattaako Keravalla asuntosijoittaminen?
Hyvät junayhteydet tukevat vuokra-asuntojen kysyntää, mutta tuotto riippuu kohteen ostohinnasta, vastikkeista ja tulevista korjauksista. Tuotto kannattaa laskea kohdekohtaisesti ja tutustu tulevien remonttien aikatauluun ennen ostopäätöstä.
Yhteenveto
Keravan vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta oli Tilastokeskuksen mukaan 2 167 €/m² vuonna 2025. Hinta nousi edellisvuodesta noin 4,3 prosenttia, mutta oli yhä selvästi vuoden 2021 tasoa alempi. Kerava oli vuonna 2025 lähikuntiaan edullisempi, vaikka junayhteys Helsinkiin on nopea.
Postinumeroalueiden välillä on eroja erityisesti kerrostaloasunnoissa: Alikeravan ja Ahjo-Kaskelan kaksiot olivat kalleimpia ja Savion edullisimpia. Moni luku perustuu kuitenkin pieneen kauppamäärään, joten yksittäisen asunnon hinta-arvio kannattaa tehdä vertaamalla samankaltaisia kohteita.
Ostajan kannattaa tarkistaa taloyhtiön korjaussuunnitelmat ja laskea kokonaiskustannukset vastikkeineen. Ensimmäistä asuntoa hankkivalle hyödyllinen apu on ensiasunnon ostajan tarkistuslista.
