Asuntojen hinnat Oulu – neliöhinnat alueittain
Asuntojen hinnat Oulussa: vanhojen osakeasuntojen keskihinta oli 2 105 €/m² vuonna 2025. Katso neliöhinnat postinumeroalueittain ja kaupunkien vertailu.
Oulun vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta oli 2 105 €/m² vuonna 2025 (Tilastokeskus, kaikki talotyypit yhteensä). Oulussa oli kaupungin mukaan 217 469 asukasta vuoden 2025 lopussa, ja vanhojen osakeasuntojen kauppoja kirjattiin vuonna 2025 yli 3 000. Hinnat vaihtelevat alueittain paljon: keskustan ja Äimärautiön kerrostaloyksiöiden neliöhinnat olivat yli 3 600 euroa, kun taas osassa lähiöitä kaksioiden neliöhinta jäi alle 1 200 euron.
Tässä artikkelissa käymme läpi Oulun asuntojen hinnat postinumeroalueittain, hintakehityksen vuosina 2021–2025 ja tekijät, jotka vaikuttavat alueiden välisiin hintaeroihin. Kaikki neliöhinnat ovat Tilastokeskuksen vanhojen osakeasuntojen hintatilastosta.
Analysoi kohde ennen tarjousta AsuntoPulssilla voit analysoida yksittäisen kohteen ja verrata sen hintaa alueen keskiarvoon.
Oulun asuntojen keskihinta
| Mittari | Arvo |
|---|---|
| Keskimääräinen neliöhinta 2025 | 2 105 €/m² |
| Keskimääräinen neliöhinta 2024 | 2 155 €/m² |
| Muutos 2024 → 2025 | −2,3 % |
| Kauppojen määrä 2025 | 3 172 |
| Kauppojen määrä 2024 | 2 804 |
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot 2025, kaikki talotyypit yhteensä.
Keskihinta laski vuonna 2025 hieman, mutta kauppojen määrä kasvoi edellisvuodesta noin 13 prosenttia. Kun kauppoja tehdään enemmän, keskiarvoon tulee mukaan myös edullisempia ja vanhempia asuntoja, mikä voi painaa keskihintaa, vaikka markkina piristyisi. Keskihinta kertoo siksi vain yleisen tason. Talotyyppi, asunnon koko ja sijainti vaikuttavat neliöhintaan enemmän kuin kaupungin keskiarvo.
Neliöhinnat alueittain
Tilastokeskus julkaisee hinnat postinumeroalueittain ja talotyypeittäin. Taulukossa on valikoima Oulun postinumeroalueita vuodelta 2025. Viiva (–) tarkoittaa, ettei tilastoon kertynyt riittävästi kauppoja luvun julkaisemiseksi.
| Postinumeroalue | Kerrostalo yksiöt | Kerrostalo kaksiot | Kerrostalo kolmiot+ | Rivitalot |
|---|---|---|---|---|
| 90400 Äimärautio | 3 810 € | 3 312 € | 3 007 € | – |
| 90100 Oulu Keskus | 3 638 € | 2 787 € | 2 681 € | – |
| 90520 Taskila-Toppila | 3 194 € | 2 860 € | 2 994 € | 1 455 € |
| 90510 Hietasaari | – | 2 657 € | 3 139 € | – |
| 90140 Karjasilta | 2 890 € | 2 673 € | 2 592 € | – |
| 90230 Värttö-Maikkula | 2 578 € | 2 380 € | 2 357 € | 2 349 € |
| 90120 Heinäpää | 2 536 € | 2 297 € | 2 371 € | – |
| 90130 Raksila | 2 416 € | 2 421 € | 2 458 € | – |
| 90670 Hiukkavaara | 2 962 € | 2 197 € | 1 978 € | 2 790 € |
| 90500 Tuira | 2 252 € | 2 072 € | 1 731 € | – |
| 90420 Metsokangas | 2 459 € | 1 979 € | 2 036 € | 2 265 € |
| 90250 Kaukovainio | 1 952 € | 1 544 € | 1 334 € | 2 016 € |
| 90570 Kaijonharju-Linnanmaa | 2 514 € | 1 401 € | 1 262 € | 1 502 € |
| 90550 Pyykösjärvi-Puolivälinkangas | 1 457 € | 1 191 € | 942 € | 1 410 € |
| 90560 Koskela-Oulu | 1 293 € | 1 106 € | 1 033 € | 1 577 € |
| 90580 Rajakylä | – | 918 € | – | 1 109 € |
| 90410 Kaakkuri | – | – | – | 1 941 € |
| 90460 Oulunsalo Keskus | – | – | 1 549 € | 1 770 € |
| 90830 Haukipudas Keskus | – | – | – | 1 639 € |
| 90900 Kiiminki Keskus | – | – | – | 1 396 € |
Luvut ovat samat kuin yllä olevassa taulukossa. Puuttuva palkki tarkoittaa, että aluetta ei julkaistu liian vähäisten kauppojen vuoksi.
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot 2025, neliöhinta (€/m²) postinumeroalueittain.
Keskusta ja sitä ympäröivät alueet
Kalleimmat kerrostaloasunnot löytyivät vuonna 2025 keskustan (90100), Äimärautiön (90400), Taskila-Toppilan (90520) ja Hietasaaren (90510) postinumeroalueilta. Äimärautiön kaksioiden neliöhinta oli 3 312 €/m² ja keskustan yksiöiden 3 638 €/m². Näillä alueilla kauppamäärät olivat suuria, esimerkiksi keskustassa kirjattiin 85 kaksion ja 78 suuremman kerrostaloasunnon kauppaa, joten keskiarvot ovat melko luotettavia.
Keskustan lähialueilla, kuten Karjasillassa, Heinäpäässä, Raksilassa ja Tuirassa, kerrostaloasuntojen neliöhinnat olivat pääosin noin 2 100–2 900 €/m². Ne ovat keskustaa edullisempia, mutta palvelut ovat yleensä lähellä.
Linnanmaa ja yliopiston ympäristö
Oulun yliopiston pääkampus sijaitsee Linnanmaalla. Kaijonharju-Linnanmaan postinumeroalueella (90570) yksiöiden neliöhinta oli 2 514 €/m², mutta kaksioiden vain 1 401 €/m² ja kolmioiden 1 262 €/m². Ero voi kertoa esimerkiksi siitä, että yksiöitä kysytään alueella paljon esimerkiksi opiskelija- ja vuokra-asumiseen, kun taas suurempien asuntojen hintaan vaikuttavat enemmän talon ikä ja kunto. Yliopistokaupunkien markkinoiden erityispiirteitä käsitellään artikkelissa asuntomarkkinat yliopistokunnissa.
Lähiöt ja edullisemmat alueet
Pyykösjärvi-Puolivälinkankaan, Koskelan ja Rajakylän alueilla kerrostaloasuntojen neliöhinnat olivat noin 900–1 460 €/m². Edullinen hinta voi tarkoittaa pienempää lainaa, mutta taloyhtiön tulevat korjaukset ja lainaosuudet kannattaa selvittää huolellisesti. Remontoimattomat asunnot myydään usein selvästi alempaan hintaan kuin vastaavat, jo peruskorjatut asunnot.
Esikaupungit ja entiset kunnat
Haukipudas, Kiiminki, Oulunsalo ja Yli-Ii yhdistyivät Oulun kanssa uudeksi kunnaksi vuoden 2013 alussa. Näillä alueilla tilastoon kertyneet kaupat ovat pääosin rivitaloasuntoja, joiden neliöhinnat olivat noin 1 400–1 800 €/m². Yli-Iin ja Ylikiimingin postinumeroalueilta ei vuonna 2025 kertynyt riittävästi kauppoja minkään talotyypin luvun julkaisemiseksi.
Hiukkavaaran (90670) rivitaloasuntojen neliöhinta oli 2 790 €/m², ja kauppoja kirjattiin 137, mikä on taulukon alueista suurin rivitalokauppojen määrä. Korkeampi neliöhinta liittyy tyypillisesti uudempaan asuntokantaan, joten talojen rakennusvuodet kannattaa tarkistaa kohdekohtaisesti.
Yliopiston ja työpaikkojen vaikutus
Oulun asuntokysyntään vaikuttavat sekä opiskelijat että työikäiset muuttajat:
| Tekijä | Miten se näkyy asuntomarkkinoilla |
|---|---|
| Yliopisto (Linnanmaa) | Pienten asuntojen kysyntä kampuksen läheisyydessä |
| Korkeakouluopiskelijat | Vuokra-asuntojen ja yksiöiden kysyntä |
| Työpaikat | Kysyntä keskustassa ja hyvien kulkuyhteyksien alueilla |
| Perheet | Rivitalojen kysyntä esikaupunkialueilla |
Yksiöiden neliöhinnat ovat Oulussa monella alueella selvästi suurempia asuntoja korkeampia. Pienten asuntojen neliöhintaa nostaa se, että keittiö, kylpyhuone ja eteinen jakautuvat pienemmälle pinta-alalle, ja pieniä asuntoja hankitaan usein myös vuokrattaviksi.
Hintakehitys 2021–2025
| Vuosi | Keskineliöhinta | Muutos | Kauppoja |
|---|---|---|---|
| 2021 | 2 146 €/m² | – | 3 999 |
| 2022 | 2 238 €/m² | +4,3 % | 4 038 |
| 2023 | 2 142 €/m² | −4,3 % | 2 640 |
| 2024 | 2 155 €/m² | +0,6 % | 2 804 |
| 2025 | 2 105 €/m² | −2,3 % | 3 172 |
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot, kaikki talotyypit yhteensä.
Huomioita hintakehityksestä:
- Keskihinta nousi vuonna 2022 ja on sen jälkeen pysynyt noin 2 100–2 160 euron tasolla.
- Vuoden 2025 keskihinta oli noin 2 prosenttia alempi kuin vuonna 2021.
- Kauppamäärät putosivat vuonna 2023 selvästi, mutta ovat sen jälkeen kasvaneet kahtena vuonna peräkkäin.
- Muutokset ovat olleet maltillisia, eikä yksittäisen vuoden muutosta kannata tulkita pysyväksi suunnaksi.
Oulun markkinan näkymiä käsitellään tarkemmin artikkelissa Oulun asuntomarkkinoiden ennuste.
Oulu verrattuna muihin kaupunkeihin
| Kaupunki | Keskineliöhinta 2025 | Ero Ouluun |
|---|---|---|
| Helsinki | 4 983 €/m² | +137 % |
| Tampere | 2 979 €/m² | +42 % |
| Turku | 2 653 €/m² | +26 % |
| Oulu | 2 105 €/m² | – |
| Kuopio | 2 086 €/m² | −1 % |
| Jyväskylä | 2 038 €/m² | −3 % |
| Rovaniemi | 1 953 €/m² | −7 % |
| Lahti | 1 675 €/m² | −20 % |
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot 2025, kaikki talotyypit yhteensä.
Oulu on selvästi edullisempi kuin Helsinki, Tampere ja Turku, mutta suunnilleen samalla tasolla kuin Kuopio ja Jyväskylä. Oulun ja Jyväskylän eroja opiskelijan näkökulmasta vertaillaan artikkelissa Oulu vai Jyväskylä opiskelijakaupunkina.
Kotisi arvioitu arvo helposti ja nopeasti
Anna postinumero, asuntotyyppi ja pinta-ala, niin näet arvion heti. Jokainen tarkentava vastaus tekee arviosta tarkemman.
Arvioi kotisi arvoEi vaadi rekisteröitymistä.
Mitkä tekijät vaikuttavat hintaan Oulussa?
Sijainti ja liikenneyhteydet
- Keskusta ja sen lähialueet: palvelut, työpaikat ja suurin kerrostalokauppa
- Linnanmaa: yliopiston läheisyys ja pienten asuntojen kysyntä
- Esikaupungit: rivitalot ja enemmän tilaa samalla hinnalla
- Kulkuyhteydet: työmatkan pituus ja joukkoliikenne kannattaa tarkistaa oman arjen kannalta
Talon ikä ja kunto
Oulun alueiden hintaerot selittyvät usein rakennusten iällä ja kunnolla. Samalla postinumeroalueella voi olla sekä uusia että vanhoja taloyhtiöitä, ja tuleva putki-, julkisivu- tai kattoremontti näkyy tyypillisesti myyntihinnassa. Ennen tarjousta kannattaa tutustua isännöitsijäntodistukseen ja taloyhtiön kunnossapitotarveselvitykseen.
Ilmasto ja olosuhteet
- Talviolosuhteet rasittavat julkisivuja, kattoja ja piha-alueita
- Lämmitysmuoto ja energiatehokkuus vaikuttavat asumiskustannuksiin
- Lumityöt ja kiinteistönhoito näkyvät taloyhtiön kuluissa
Talotyyppi ja asunnon koko
Kerrostalokauppa keskittyy keskustaan ja sen lähialueille, kun taas esikaupungeissa kauppa painottuu rivitaloihin. Rivitaloasunnossa saa usein oman pihan ja enemmän tilaa, mutta pienessä taloyhtiössä yksittäisen korjauksen kustannus jakautuu harvoille osakkaille. Tämä kannattaa huomioida, kun vertaat rivitalon ja kerrostalon kokonaiskustannuksia.
Oma asunto vai sijoitusasunto
Hintatilaston keskiarvoja kannattaa lukea eri tavalla sen mukaan, ostatko asunnon itsellesi vai vuokrattavaksi. Omaan käyttöön ostavalle tärkeintä on yleensä asunnon sopivuus arkeen: koko, pohjaratkaisu, kulkuyhteydet ja taloyhtiön kunto. Sijoittaja katsoo lisäksi vuokrakysyntää ja sitä, kuinka helposti asunnolle löytyy vuokralainen ja myöhemmin ostaja. Yliopiston ja keskustan läheisyydessä pienten asuntojen kysyntä on tyypillisesti tasaisempaa, mutta niiden korkeampi neliöhinta voi pienentää tuottoa. Vuokratuottoa ei kannata arvioida pelkän neliöhinnan perusteella, vaan laskelmaan kuuluvat myös vastikkeet, tyhjät kuukaudet ja tulevat remontit.
Usein kysytyt kysymykset
Mikä on Oulun kallein asuinalue?
Tilastokeskuksen vuoden 2025 luvuissa kerrostaloasuntojen korkeimmat neliöhinnat olivat Äimärautiössä, keskustassa, Taskila-Toppilassa ja Hietasaaressa. Esimerkiksi Äimärautiön kaksioiden neliöhinta oli 3 312 €/m².
Mikä on Oulun edullisin asuinalue?
Kerrostaloasunnoista edullisimpia olivat Rajakylä, Koskela ja Pyykösjärvi-Puolivälinkangas, joissa kaksioiden neliöhinnat olivat noin 920–1 190 €/m². Yli-Iin ja Ylikiimingin alueilta ei kertynyt riittävästi kauppoja tilastolukuihin.
Miten Oulun hinnat ovat kehittyneet?
Keskihinta on vuosina 2021–2025 pysynyt noin 2 100–2 240 euron välillä. Vuonna 2025 keskihinta laski 2,3 prosenttia, mutta kauppamäärä kasvoi.
Kannattaako ostaa Linnanmaalta?
Linnanmaalla sijaitsee Oulun yliopiston pääkampus, mikä lisää pienten asuntojen kysyntää. Kaksioiden ja kolmioiden neliöhinnat olivat kuitenkin vuonna 2025 selvästi keskustaa alempia, joten talon kunto ja tulevat korjaukset kannattaa selvittää tarkasti.
Miten yliopisto vaikuttaa hintoihin?
Yliopiston läheisyys näkyy erityisesti yksiöiden kysynnässä. Kaijonharju-Linnanmaan yksiöiden neliöhinta oli vuonna 2025 selvästi alueen suurempia asuntoja korkeampi.
Yhteenveto
- Oulun vanhojen osakeasuntojen keskihinta oli 2 105 €/m² vuonna 2025 (Tilastokeskus).
- Keskihinta laski 2,3 % vuodesta 2024, mutta kauppamäärä kasvoi.
- Kalleimmat kerrostaloalueet olivat Äimärautiö, keskusta, Taskila-Toppila ja Hietasaari.
- Edullisimmissa lähiöissä kaksioiden neliöhinnat olivat noin 920–1 190 €/m².
- Esikaupungeissa kauppa painottuu rivitaloihin.
- Oulu on hintatasoltaan lähellä Kuopiota ja Jyväskylää.
Lähteet
- Tilastokeskus – Osakeasuntojen hinnat
- Oulun kaupunki – Tietoa Oulusta
- Oulun kaupunki – Uuden Oulun yleiskaava
- Oulun yliopisto – Yhteystiedot
Vertaa kohteita Oulussa AsuntoPulssilla voit analysoida ja vertailla kohteita Oulussa. Näet hinnan suhteessa alueen keskiarvoon ja tunnistat mahdolliset riskit.
Artikkeli julkaistu 23.8.2026. Hintatiedot: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot 2025.
