Asuntojen hinnat Hämeenlinna – neliöhinnat alueittain
Asuntojen hinnat Hämeenlinnassa: keskihinta 1 784 €/m² (Tilastokeskus 2025). Katso neliöhinnat alueittain, hintakehitys ja vinkit ostajalle ja myyjälle.
Hämeenlinnassa oli kaupungin ennakkotiedon mukaan vuoden 2025 lopussa noin 68 600 asukasta. Kaupungin keskustasta pääsee junalla Helsinkiin noin tunnissa ja Tampereelle noin 40 minuutissa, mikä tekee Hämeenlinnasta kiinnostavan vaihtoehdon myös pendelöijille. Tässä artikkelissa tarkastelemme Hämeenlinnan asuntojen hintoja postinumeroalueittain, hintakehitystä ja vertaamme tilannetta muihin kaupunkeihin.
Hämeenlinnan vanhojen osakeasuntojen keskineliöhinta oli 1 784 €/m² vuonna 2025 (Tilastokeskus), sama kuin edellisvuonna. Hinta on selvästi pääkaupunkiseutua ja Tamperetta matalampi.
Yhteenveto: Hämeenlinnan asuntohinnat alueittain
Alla ovat kerrostalokaksioiden neliöhinnat niillä postinumeroalueilla, joilta kauppoja kertyi vuonna 2025 riittävästi tilastoon.
| Postinumeroalue | Kaksiot 2025 | Muutos 2024 → 2025 | Kauppoja |
|---|---|---|---|
| 13200 Keinusaari | 2 080 €/m² | +9,8 % | 39 |
| 13100 Hämeenlinna Keskus | 2 064 €/m² | −3,9 % | 113 |
| 13130 Kauriala | 1 627 €/m² | −3,1 % | 77 |
| 13210 Hätilä | 1 419 €/m² | +1,1 % | 34 |
| 13600 Ojoinen | 1 050 €/m² | +0,7 % | 18 |
| 13250 Katuma | 985 €/m² | – | 7 |
| 13500 Jukola | 968 €/m² | −28,7 % | 125 |
Luvut ovat samat kuin yllä olevassa taulukossa. Puuttuva palkki tarkoittaa, että aluetta ei julkaistu liian vähäisten kauppojen vuoksi.
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot postinumeroalueittain 2025. Katuman vuoden 2024 luku puuttuu tilastosta.
Hinnat eivät kehittyneet kaikilla alueilla samaan suuntaan: osalla alueista neliöhinta nousi, osalla laski. Postinumeroalue ei välttämättä vastaa kaupunginosaa täsmälleen.
Neliöhinnat alueittain Hämeenlinnassa
Keskusta ja Keinusaari
Keskustan postinumeroalueella 13100 tehtiin vuonna 2025 eniten kerrostalokauppoja koko kaupungissa. Kerrostaloasuntojen neliöhinnat olivat noin 2 060–2 430 €/m² asuntotyypistä riippuen:
| 13100 Hämeenlinna Keskus | Neliöhinta 2025 | Muutos 2024 → 2025 |
|---|---|---|
| Kerrostalo, yksiöt | 2 430 €/m² | +8,6 % |
| Kerrostalo, kaksiot | 2 064 €/m² | −3,9 % |
| Kerrostalo, kolmiot+ | 2 145 €/m² | +2,3 % |
| Rivitalot | 2 002 €/m² | +2,6 % |
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot 2025.
Keinusaaren kaksioiden neliöhinta oli samaa tasoa kuin keskustassa. Rautatieaseman läheisyys voi olla pendelöijälle tärkeä valintakriteeri, ja uudet tai hyvin remontoidut asunnot ovat tyypillisesti keskiarvoa kalliimpia.
Kauriala
Kaurialan postinumeroalueella kaksioiden neliöhinta oli 1 627 €/m² ja rivitaloasuntojen 2 202 €/m² (10 kauppaa). Alueelta myydään paljon kerrostaloasuntoja, ja hinnat olivat vuonna 2025 keskustaa matalammat.
Hätilä ja Ojoinen
Hätilän kaksioiden neliöhinta oli 1 419 €/m² ja rivitaloasuntojen 1 976 €/m². Ojoisissa kaksioiden neliöhinta oli 1 050 €/m² ja rivitalojen 1 841 €/m². Molemmilla alueilla rivitaloasuntojen neliöhinnat olivat selvästi kerrostaloasuntoja korkeammat.
Jukola ja Katuma
Jukolan postinumeroalueella tehtiin vuonna 2025 paljon kauppoja, mutta kaksioiden keskimääräinen neliöhinta jäi alle 1 000 euron, ja se laski edellisvuodesta lähes 29 prosenttia. Vuoden 2024 vertailuluku perustui kuitenkin vain yhdeksään kauppaan, ja näin suuri muutos kertoo todennäköisesti myös siitä, millaisia asuntoja myytiin, joten lukua kannattaa tulkita varoen. Jukolan rivitaloasuntojen neliöhinta oli 1 840 €/m². Katumassa kerrostalokaksioiden kauppoja kertyi vain seitsemän, ja keskiarvo oli 985 €/m².
Kantola, Hattelmala, Renko ja Lammi
Kantolan, Hattelmalan ja Rengon postinumeroalueilta ei kertynyt vuonna 2025 riittävästi kauppoja tilastoon. Lammin kirkonkylän alueella rivitaloasuntojen neliöhinta oli 909 €/m² (20 kauppaa). Pienillä alueilla hinnan arvioimiseen tarvitaan kohdekohtaista vertailua, koska tilastollista keskiarvoa ei synny. Reuna-alueilla asuinpaikan valinnassa kannattaa huomioida myös työmatkat ja se, tarvitaanko arjessa omaa autoa.
Hintakehitys Hämeenlinnassa 2021–2025
| Vuosi | Keskihinta (€/m²) | Vuosimuutos | Kauppoja |
|---|---|---|---|
| 2021 | 1 834 | – | 1 154 |
| 2022 | 1 903 | +3,8 % | 1 179 |
| 2023 | 1 850 | −2,8 % | 852 |
| 2024 | 1 784 | −3,6 % | 890 |
| 2025 | 1 784 | 0,0 % | 1 208 |
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot kunnittain, talotyypit yhteensä.
Hinnat nousivat vuonna 2022 ja laskivat vuosina 2023–2024. Vuonna 2025 keskihinta pysyi ennallaan, mutta kauppamäärä kasvoi selvästi edellisvuodesta.
Miten hintatilastoja kannattaa tulkita
Keskihinta kertoo, millä hinnalla kaupungissa on keskimäärin tehty kauppoja, mutta se ei kerro yksittäisen asunnon arvosta. Keskisuuressa kaupungissa kauppoja tehdään vähemmän kuin suurissa kasvukeskuksissa, joten muutama uudiskohde tai tavallista suurempi määrä keskustan kauppoja voi nostaa keskiarvoa. Samoin reuna-alueiden kauppojen suurempi osuus voi laskea sitä, vaikka hintataso ei olisi muuttunut.
Siksi yksittäisen asunnon hintaa kannattaa verrata saman alueen samankaltaisiin, äskettäin myytyihin asuntoihin. Vertailussa käytetään velatonta hintaa ja huomioidaan rakennusvuosi, kunto ja taloyhtiön tulevat korjaukset. Kerrostaloasuntojen, rivitalojen ja omakotitalojen hintoja ei kannata verrata suoraan keskenään, koska niiden hinnanmuodostus poikkeaa toisistaan.
Myös alueiden rajat voivat vaihdella tilastolähteestä toiseen. Postinumeroalueet, kaupunginosat ja välittäjien käyttämät aluenimet eivät välttämättä ole samoja, joten eri lähteiden lukuja kannattaa verrata varoen.
Vertailu muihin kaupunkeihin
| Kunta | Keskihinta 2025 (€/m²) |
|---|---|
| Tampere | 2 979 |
| Oulu | 2 105 |
| Jyväskylä | 2 038 |
| Vaasa | 2 028 |
| Seinäjoki | 1 960 |
| Hämeenlinna | 1 784 |
| Lahti | 1 675 |
| Riihimäki | 1 548 |
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot kunnittain 2025, talotyypit yhteensä.
Hämeenlinnan hintataso on hieman Lahtea korkeampi ja jää selvästi Tampereen tason alle. Vertailukohtia tarjoavat esimerkiksi asuntojen hinnat Tampereella ja asuntojen hinnat Lahdessa.
Kotisi arvioitu arvo helposti ja nopeasti
Anna postinumero, asuntotyyppi ja pinta-ala, niin näet arvion heti. Jokainen tarkentava vastaus tekee arviosta tarkemman.
Arvioi kotisi arvoEi vaadi rekisteröitymistä.
Hintatekijät Hämeenlinnassa
Sijainti ja liikenneyhteydet
Rautatieaseman ja moottoritien läheisyys on monelle ostajalle tärkeä, erityisesti jos työpaikka on toisella paikkakunnalla. Keskustan postinumeroalueen korkeampi hintataso heijastaa osin palvelujen ja yhteyksien läheisyyttä.
Etätyö ja pendelöinti
Hämeenlinnan kaupungin mukaan keskustan asemanseudulta ehtii junalla Helsinkiin noin 60 minuutissa ja Tampereelle noin 40 minuutissa.
Pendelöintiä harkitsevan kannattaa laskea työmatkan todellinen kokonaisaika ovelta ovelle, ei pelkkää junamatkaa. Kävely tai pyöräily asemalle, mahdolliset vaihdot ja matka työpaikalle perillä pidentävät päivittäistä matka-aikaa. Myös kausiliput ja muut matkakulut kuuluvat asumisen kokonaiskustannuksiin. Jos toimistopäiviä on viikossa vain muutama, pidempi matka voi olla perusteltu vastine edullisemmalle ja väljemmälle asumiselle, mutta tilanne kannattaa arvioida myös siltä varalta, että etätyökäytännöt muuttuvat.
Asuntokannan ikä
Uudiskohteet ja remontoidut asunnot saavat tyypillisesti selvästi korkeampia neliöhintoja kuin remonttia odottavat asunnot. Saman postinumeroalueen sisällä talon ikä ja kunto selittävät usein suuremman osan hintaeroista kuin sijainti.
Palvelut ja koulut
Perheasuntojen kysyntään vaikuttavat koulujen, päiväkotien ja lähipalvelujen sijainti. Ajantasaiset tiedot koulu- ja varhaiskasvatuspaikoista kannattaa tarkistaa Hämeenlinnan kaupungin sivuilta.
Taloyhtiön kunto
Kuten monessa suomalaisessa kaupungissa, Hämeenlinnassakin on paljon vanhempia kerrostaloja, joten monessa taloyhtiössä putki-, julkisivu- ja kattoremontit ovat ajankohtaisia. Tuleva peruskorjaus voi vaikuttaa asunnon hintaan enemmän kuin sijainti kaupungin sisällä. Ennen tarjousta kannattaa tutustua isännöitsijäntodistukseen ja kunnossapitotarveselvitykseen ja selvittää, miten korjaukset on tarkoitus rahoittaa. Ohjeita löytyy artikkelista isännöitsijäntodistus – mitä tarkistaa.
Mitä myyjän kannattaa huomioida
Myyjän kannattaa hinnoitella asunto lähialueen toteutuneiden kauppojen perusteella eikä kaupungin keskihinnan mukaan. Pendelöijille tärkeät asiat, kuten kävelymatka asemalle, kannattaa tuoda esiin myynti-ilmoituksessa. Kun taloyhtiön asiakirjat ovat valmiina jo myynnin alussa, ostajan on helpompi tehdä päätös.
Usein kysytyt kysymykset
Mikä on Hämeenlinnan keskimääräinen neliöhinta?
Tilastokeskuksen mukaan Hämeenlinnan vanhojen osakeasuntojen keskineliöhinta oli 1 784 €/m² vuonna 2025. Keskustan ja Keinusaaren postinumeroalueilla kaksioiden neliöhinnat olivat noin 2 060–2 080 €/m².
Missä ovat Hämeenlinnan edullisimmat asunnot?
Tilastokeskuksen postinumerotilaston mukaan kerrostalokaksioiden neliöhinnat olivat vuonna 2025 matalimmat Jukolan, Katuman ja Ojoisten alueilla, noin 970–1 050 €/m². Katuman luku perustuu vain muutamaan kauppaan.
Onko Hämeenlinna hyvä paikka pendelöidä Helsinkiin?
Monille Hämeenlinna on toimiva pendelöintikaupunki: kaupungin mukaan junamatka Helsinkiin kestää noin tunnin. Asuntohinnat ovat selvästi pääkaupunkiseutua matalammat. Työmatkan merkitystä asunnon valinnassa kannattaa kuitenkin arvioida oman arjen kannalta.
Miten Hämeenlinnan asuntohinnat kehittyvät tulevaisuudessa?
Hintakehitystä ei voi luotettavasti ennustaa. Vuonna 2025 keskihinta pysyi ennallaan ja kauppamäärä kasvoi. Tulevaan kehitykseen vaikuttavat erityisesti korkotaso, työllisyys ja muuttoliike.
Kannattaako Hämeenlinnaan ostaa sijoitusasunto?
Se riippuu kohteesta. Matala hankintahinta voi parantaa vuokratuottoa, mutta vuokrakysyntä, taloyhtiön kunto ja jälleenmyytävyys kannattaa selvittää huolellisesti. Tuotto kannattaa laskea kohdekohtaisesti.
Yhteenveto
Hämeenlinnan vanhojen osakeasuntojen keskineliöhinta oli 1 784 €/m² vuonna 2025, sama kuin edellisvuonna. Keskustan ja Keinusaaren kaksioiden neliöhinnat olivat kaupungin korkeimpia, kun taas Jukolan, Katuman ja Ojoisten alueilla hinnat jäivät noin tuhanteen euroon.
Hinnat kehittyivät alueittain eri suuntiin, joten kaupungin keskiarvo ei kerro yksittäisen alueen tilanteesta. Kaupungin sijainti rautatien varrella ja kohtuullinen hintataso tekevät Hämeenlinnasta kiinnostavan vaihtoehdon pendelöijille.
Kuten kaikilla markkinoilla, hintakehitykseen liittyy epävarmuutta, ja yksittäisen asunnon arvo riippuu ennen kaikkea sen kunnosta, taloyhtiöstä ja tarkasta sijainnista.
