Asuntojen hinnat Rauma – neliöhinnat alueittain
Asuntojen hinnat Raumalla: vanhojen osakeasuntojen keskihinta oli 1 345 €/m² vuonna 2025. Katso neliöhinnat postinumeroalueittain ja hintakehitys 2021–2025.
Rauman vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta oli 1 345 €/m² vuonna 2025 (Tilastokeskus, kaikki talotyypit yhteensä). Rauma on kaupungin mukaan Suomen kolmanneksi vanhin kaupunki ja noin 40 000 asukkaan teollisuus- ja kulttuurikaupunki länsirannikolla. Kaupungissa on kaksi Unescon maailmanperintökohdetta, Vanha Rauma ja Sammallahdenmäki. Keskustan kerrostaloasuntojen neliöhinnat olivat noin 1 460–1 690 euroa, kun taas osassa lähiöitä kaksioiden neliöhinta jäi alle 800 euron.
Tässä artikkelissa käymme läpi Rauman asuntojen hinnat postinumeroalueittain, hintakehityksen ja tekijät, jotka vaikuttavat alueiden välisiin hintaeroihin. Kaikki neliöhinnat ovat Tilastokeskuksen vanhojen osakeasuntojen hintatilastosta.
Analysoi kohde ennen tarjousta AsuntoPulssilla voit analysoida yksittäisen kohteen ja verrata sen hintaa alueen keskiarvoon.
Rauman asuntojen keskihinta
| Mittari | Arvo |
|---|---|
| Keskimääräinen neliöhinta 2025 | 1 345 €/m² |
| Keskimääräinen neliöhinta 2024 | 1 469 €/m² |
| Muutos 2024 → 2025 | −8,4 % |
| Kauppojen määrä 2025 | 506 |
| Kauppojen määrä 2024 | 371 |
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot 2025, kaikki talotyypit yhteensä.
Keskihinta laski vuonna 2025 selvästi, mutta samalla kauppamäärä kasvoi noin 36 prosenttia. Kun kauppoja tehdään enemmän, mukaan tulee tyypillisesti myös edullisempia ja vanhempia asuntoja, mikä voi painaa keskiarvoa. Pienellä paikkakunnalla keskihinta vaihtelee vuodesta toiseen enemmän kuin suurissa kaupungeissa, joten yksittäisen vuoden muutosta ei kannata tulkita pysyväksi suunnaksi.
Neliöhinnat alueittain
Raumalla vain harvalta postinumeroalueelta kertyy vuosittain riittävästi kauppoja tilastolukujen julkaisemiseksi. Viiva (–) tarkoittaa, ettei tilastoon kertynyt riittävästi kauppoja.
| Postinumeroalue | Kerrostalo yksiöt | Kerrostalo kaksiot | Kerrostalo kolmiot+ | Rivitalot |
|---|---|---|---|---|
| 26100 Rauma Keskus | 1 689 € | 1 477 € | 1 458 € | 1 792 € |
| 26200 Merirauma-Kappelinluhta | – | 795 € | 984 € | 1 538 € |
| 26660 Paroalho | – | 730 € | 732 € | 1 135 € |
Luvut ovat samat kuin yllä olevassa taulukossa. Puuttuva palkki tarkoittaa, että aluetta ei julkaistu liian vähäisten kauppojen vuoksi.
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot 2025, neliöhinta (€/m²) postinumeroalueittain.
Kaaron, Uotilan, Monnanummen, Sampaanalan, Kortelan, Lapin ja Kodisjoen postinumeroalueilta ei vuonna 2025 kertynyt riittävästi kauppoja minkään talotyypin luvun julkaisemiseksi.
Keskusta
Keskustan postinumeroalue (26100) on Rauman selvästi vilkkain asuntomarkkina. Vuonna 2025 siellä kirjattiin 131 kerrostalokaksion ja 94 suuremman kerrostaloasunnon kauppaa. Keskustan kerrostaloasuntojen neliöhinnat olivat noin 1 460–1 690 €/m² ja rivitaloasuntojen 1 792 €/m². Kaikkien talotyyppien neliöhinnat laskivat vuodesta 2024, yksiöiden noin 10 prosenttia ja kaksioiden sekä suurempien asuntojen noin 6 prosenttia.
Suuri kauppamäärä tekee keskustan luvuista melko luotettavia. Keskustassa asuntojen kysyntä on tyypillisesti tasaisinta, koska palvelut ja monet työpaikat ovat lähellä.
Merirauma-Kappelinluhta
Merirauma-Kappelinluhdan (26200) kaksioiden neliöhinta oli 795 €/m² ja kolmioiden tai suurempien 984 €/m². Rivitaloasuntojen neliöhinta oli 1 538 €/m². Kaksioiden hinta laski vuodesta 2024 selvästi, kun se vielä edellisvuonna oli 1 092 €/m².
Kerrostaloasuntojen matala neliöhinta kertoo usein talon iästä, tulevista korjauksista tai taloyhtiön lainoista. Tällaisessa kohteessa velaton hinta, rahoitusvastike ja suunnitellut remontit ratkaisevat, onko kauppa todella edullinen.
Paroalho
Paroalhon (26660) kerrostaloasuntojen neliöhinnat olivat noin 730 €/m², ja rivitaloasuntojen 1 135 €/m². Kerrostalojen luvut perustuvat 9–13 kauppaan, joten ne kuvaavat lähinnä yksittäisiä kohteita. Edullinen hinta voi tarjota mahdollisuuden päästä asuntomarkkinoille pienellä budjetilla, mutta taloyhtiön kunto kannattaa selvittää huolellisesti.
Lappi, Kodisjoki ja muut reuna-alueet
Lappi ja Kodisjoki kuuluvat nykyään Raumaan. Niiden alueilta tilastoon kertyy vuosittain vain muutamia osakeasuntojen kauppoja, ja asuntokanta painottuu tyypillisesti omakotitaloihin, joiden hinnat eivät näy osakeasuntojen tilastossa. Näillä alueilla hintatasoa kannattaa arvioida vertaamalla samankaltaisiin, äskettäin myytyihin kohteisiin.
Vanha Rauma – maailmanperintökohteen vaikutus
Museoviraston mukaan Vanha Rauma nimettiin Unescon maailmanperintöluetteloon vuonna 1991. Kohde on yksi hyvin säilyneimmistä ja laajimmista pohjoiseurooppalaisen arkkitehtuurin ja kaupunkikulttuurin esimerkeistä ja poikkeuksellinen esimerkki pohjoismaisesta puukaupunkirakentamisesta. Se sisältää 1600–1800-luvuilta peräisin olevan kaupunkialueen.
| Tekijä | Vaikutus asunnonostajalle |
|---|---|
| Historiallinen miljöö | Ympäristö lisää tyypillisesti alueen arvostusta |
| Suojelu | Muutostöitä rajoitetaan, ja korjauksissa tarvitaan usein lupia |
| Ylläpito | Vanhojen puutalojen huolto vaatii erityisosaamista |
| Matkailu | Matkailijat voivat lisätä alueen vilkkautta erityisesti kesällä |
Vanhan Rauman hintoja ei voi erotella Tilastokeskuksen postinumerotilastosta, koska alueella ei ole omaa postinumeroaluetta. Lisäksi osa Vanhan Rauman taloista voi olla kiinteistöjä eikä osakeasuntoja, jolloin niiden kaupat eivät näy osakeasuntojen tilastossa lainkaan.
Suojellussa puutalossa asuminen vaatii sitoutumista rakennuksen vaalimiseen. Ennen ostoa kannattaa selvittää kaavamääräykset, rakennuksen korjaushistoria ja se, millaisia muutoksia rakennukseen voi tehdä.
Teollisuuden merkitys
Rauma on kaupungin omassa kuvauksessa teollisuus- ja kulttuurikaupunki. Teollisuustyöpaikat vaikuttavat asuntomarkkinoihin monella tavalla:
| Tekijä | Vaikutus asuntomarkkinoihin |
|---|---|
| Työllisyys | Vakaat työpaikat tukevat asuntokysyntää |
| Suhdanneherkkyys | Teollisuuden tilanteen vaihtelut voivat heijastua kysyntään |
| Muuttoliike | Uudet työpaikat voivat tuoda muuttajia muualta |
| Vuokrakysyntä | Projektityöntekijät lisäävät usein vuokra-asuntojen kysyntää |
Teollisuuspaikkakuntien asuntomarkkinoiden erityispiirteitä käsitellään tarkemmin artikkelissa asuntomarkkinat teollisuuspaikkakunnilla.
Hintakehitys 2021–2025
| Vuosi | Keskineliöhinta | Muutos | Kauppoja |
|---|---|---|---|
| 2021 | 1 427 €/m² | – | 562 |
| 2022 | 1 514 €/m² | +6,1 % | 532 |
| 2023 | 1 394 €/m² | −7,9 % | 369 |
| 2024 | 1 469 €/m² | +5,4 % | 371 |
| 2025 | 1 345 €/m² | −8,4 % | 506 |
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot, kaikki talotyypit yhteensä.
Huomioita hintakehityksestä:
- Keskihinta on vaihdellut vuosittain nousun ja laskun välillä.
- Vuoden 2025 keskihinta oli noin 6 prosenttia alempi kuin vuonna 2021.
- Kauppamäärä putosi vuonna 2023 selvästi, mutta kasvoi vuonna 2025 lähelle vuoden 2022 tasoa.
- Suuret vuosivaihtelut johtuvat osin siitä, että kauppoja on vähän ja myytyjen asuntojen rakenne vaihtelee.
Rauma verrattuna muihin kaupunkeihin
| Kaupunki | Keskineliöhinta 2025 | Ero Raumaan |
|---|---|---|
| Helsinki | 4 983 €/m² | +270 % |
| Tampere | 2 979 €/m² | +121 % |
| Turku | 2 653 €/m² | +97 % |
| Vaasa | 2 028 €/m² | +51 % |
| Seinäjoki | 1 960 €/m² | +46 % |
| Rauma | 1 345 €/m² | – |
| Pori | 1 325 €/m² | −1 % |
| Uusikaupunki | 1 008 €/m² | −25 % |
Lähde: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot 2025, kaikki talotyypit yhteensä.
Rauman keskihinta oli vuonna 2025 lähes sama kuin Porissa, ks. Porin asuntojen hinnat alueittain. Muihin länsirannikon kaupunkeihin, kuten Vaasaan, verrattuna Rauman hintataso on selvästi edullisempi.
Kotisi arvioitu arvo helposti ja nopeasti
Anna postinumero, asuntotyyppi ja pinta-ala, niin näet arvion heti. Jokainen tarkentava vastaus tekee arviosta tarkemman.
Arvioi kotisi arvoEi vaadi rekisteröitymistä.
Mitkä tekijät vaikuttavat hintaan Raumassa?
Sijainti ja liikenneyhteydet
- Keskusta: palvelut ja suurin osa kerrostalokaupoista
- Vanha Rauma: historiallinen ympäristö, jonka hintoja ei tilastoida erikseen
- Lähiöt: edullisemmat kerrostaloasunnot, rivitalot
- Reuna-alueet: pientalovaltaiset alueet, joilla liikkuminen perustuu usein autoon
Jos kuljet töihin toiselle paikkakunnalle, kannattaa ennen ostopäätöstä tarkistaa oman arjen kannalta tärkeät liikenneyhteydet ja matka-ajat.
Talon ikä ja kunto
Rauman alueiden hintaerot selittyvät usein rakennusten iällä ja kunnolla. Tuleva putki-, julkisivu- tai kattoremontti näkyy tyypillisesti myyntihinnassa, ja remontoimattomat asunnot myydään usein selvästi alempaan hintaan kuin vastaavat, jo peruskorjatut asunnot. Kun neliöhinta on matala, tuleva remontti voi muodostaa suuren osan asunnon kokonaishinnasta.
Merelliset tekijät
- Meren ja rantojen läheisyys lisää tyypillisesti asunnon kiinnostavuutta
- Ulkoilu- ja veneilymahdollisuudet
- Rannikon olosuhteet on hyvä huomioida rakennuksen kunnossapidossa
Asuntojen koko ja talotyyppi
Tilastokeskuksen kauppamäärät kertovat, että keskustassa myydään eniten kerrostalokaksioita, kun taas lähiöissä kauppa jakautuu tasaisemmin kerrostalojen ja rivitalojen kesken. Rivitaloasunnossa saa usein oman pihan ja enemmän tilaa, mutta pienessä taloyhtiössä yksittäisen korjauksen kustannus jakautuu harvoille osakkaille.
Vinkkejä asunnonostajalle Raumassa
Jos harkitset asunnon ostamista Raumasta, huomioi nämä seikat:
- Vanhan Rauman erityispiirteet: suojelu vaikuttaa remontteihin ja ylläpitoon.
- Tarkista taloyhtiön kunto: isännöitsijäntodistus ja kunnossapitotarveselvitys kertovat tulevista korjauksista.
- Vertaa oikeisiin kauppoihin: monelta alueelta tilastoluku puuttuu, joten vertailukaupat ovat tärkeitä.
- Huomioi työmarkkinat: teollisuuden suhdanteet voivat vaikuttaa asuntokysyntään.
- Laske kokonaiskustannukset: vastikkeet, lainaosuudet ja lämmityskulut vaikuttavat asumisen hintaan yhtä lailla kuin ostohinta.
Usein kysytyt kysymykset
Mikä on Rauman kallein asuinalue?
Tilastokeskuksen vuoden 2025 luvuissa korkeimmat neliöhinnat olivat keskustan postinumeroalueella, jossa kerrostaloasuntojen neliöhinnat olivat noin 1 460–1 690 €/m² ja rivitaloasuntojen 1 792 €/m². Vanhan Rauman hintoja ei tilastoida erikseen.
Mikä on Rauman edullisin asuinalue?
Kerrostaloasunnoista edullisimpia olivat Paroalho ja Merirauma-Kappelinluhta, joissa kaksioiden neliöhinnat olivat noin 730–800 €/m². Lapin ja Kodisjoen alueilta ei kertynyt riittävästi kauppoja tilastolukuihin.
Miten maailmanperintöstatus vaikuttaa asuntohintoihin?
Historiallinen ympäristö lisää tyypillisesti Vanhan Rauman arvostusta, mutta suojelu rajoittaa muutostöitä ja voi nostaa korjauskustannuksia. Tilastoista vaikutusta ei voi mitata, koska Vanhan Rauman hintoja ei eritellä.
Kannattaako ostaa edullinen asunto lähiöstä?
Edullinen neliöhinta voi olla hyvä mahdollisuus, jos taloyhtiö on hyvässä kunnossa tai suuret remontit on jo tehty. Jos remontit ovat edessä, niiden kustannus kannattaa laskea mukaan kokonaishintaan.
Miten teollisuus vaikuttaa asuntomarkkinoihin?
Teollisuustyöpaikat tukevat asuntokysyntää, mutta suhdannevaihtelut voivat heijastua markkinoille. Erityisesti vuokra-asuntojen kysyntä voi vaihdella teollisuuden tilanteen mukaan.
Miten Rauman hinnat kehittyvät tulevaisuudessa?
Tulevaa hintakehitystä ei voi luotettavasti ennustaa. Vuosina 2021–2025 keskihinta vaihteli noin 1 345 ja 1 515 euron välillä, ja muutokset olivat vuosittain vuorotellen positiivisia ja negatiivisia.
Yhteenveto
- Rauman vanhojen osakeasuntojen keskihinta oli 1 345 €/m² vuonna 2025 (Tilastokeskus).
- Keskihinta laski 8,4 % vuodesta 2024, mutta kauppamäärä kasvoi.
- Keskustan kerrostaloasuntojen neliöhinnat olivat noin 1 460–1 690 €/m².
- Edullisimmissa lähiöissä kaksioiden neliöhinnat olivat noin 730–800 €/m².
- Vanha Rauma on Unescon maailmanperintökohde, mutta sen hintoja ei tilastoida erikseen.
- Rauman hintataso on lähes sama kuin Porissa.
Lähteet
- Tilastokeskus – Osakeasuntojen hinnat
- Rauman kaupunki – Tietoa Raumasta
- Museovirasto – Maailmanperintökohteet Suomessa
Vertaa kohteita Raumassa AsuntoPulssilla voit analysoida ja vertailla kohteita Raumassa. Näet hinnan suhteessa alueen keskiarvoon ja tunnistat mahdolliset riskit ennen ostopäätöstä.
Artikkeli julkaistu 24.8.2026. Hintatiedot: Tilastokeskus, vanhat osakeasunnot 2025.
